Revısıtıng cluster decomposıtıon ın de sıtter
De sitter'de küme ayrışımının tekrar ele alınması
- Tez No: 972861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ŞENGÖR ERÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Dört boyutlu de Sitter uzayında küme ayrışımı ilkesini iki tamamlayıcı yaklaşımla inceliyoruz. İlk olarak, de Sitter grubunun üniter indirgenemez temsilleri altında sınıflandırılan skaler alanlar için geç zamanlardaki eş-zamanlı iki-nokta korelasyon fonksiyonlarını analiz ediyoruz. Ana ve tamamlayıcı seriler, uzaysal uzaklık arttıkça kuvvet yasasına benzer şekilde azalan bir davranış sergilerken; ayrık seri logaritmik bir sapma göstermektedir. Bu logaritmik davranış ilk bakışta sıfır modlardan kaynaklanıyor gibi görünse de, yaptığımız analiz tüm temsil kategorilerinde sıfır modların çıkarılması gerektiğini göstermektedir. Bu nedenle, küme ayrışımını ihlal eden tek üniter indirgenemez temsil ayrık seridir. İkinci yaklaşımımızda, kaba gradyanlanmış alan konfigürasyonları arasındaki uzaklıkların istatistiksel dağılımını inceliyoruz. Dağılımı tanımlayan Laplace integrali üzerinde bir eyer noktası analizi gerçekleştiriyoruz; ancak dağılımın tam hesaplamasını gelecek çalışmalara bırakıyoruz.
Özet (Çeviri)
We investigate cluster decomposition in four-dimensional de Sitter space using two complementary approaches. First, we analyze equal-time two-point correlation functions at late times for scalar fields categorized by their unitary irreducible representations under the de Sitter group. The principal and complementary series exhibit power-law decay with spatial separation, while the discrete series shows a logarithmic divergence. Although this divergent behavior might initially appear to result from zero modes, further analysis shows that zero modes must be removed across all representation categories. The failure of cluster decomposition is therefore a distinct feature of the discrete series. In the second approach, we study the statistical distribution of distances between coarse-grained field configurations. We perform a saddle point analysis of the Laplace integral that defines the distribution, but leave the full evaluation to future work.