Ergenlerde dijital oyun bağımlılığının karanlık üçlü kişilik özellikleri, sosyal dışlanma ve demografik değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of digital game addiction in adolescents in terms of dark triad personality traits, social ostracism and demographic variables
- Tez No: 972997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada ergenlerde dijital oyun bağımlılığının karanlık üçlü kişilik özellikleri ve sosyal dışlanma tarafından yordanma gücü ve bazı demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Denizli ilindeki ortaokul ve liselerde öğrenim gören 284'ü kız 164'ü erkek olmak üzere toplam 448 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Ergenler İçin Oyun Bağımlılığı Ölçeği (Kısa Form), Karanlık Üçlü Ölçeği, Ergenler İçin Ostrasizm (Sosyal Dışlanma) Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Bağımsız Örneklemler için“t”testi, Tek Faktörlü Varyans Analizi (One Way ANOVA), İki Faktörlü Varyans Analizi (Two Way ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre karanlık üçlü kişilik özellikleri ve sosyal dışlanma ergenlerde dijital oyun bağımlılığını pozitif yönde anlamlı düzeyde yordamaktadır. Ergenlerde dijital oyun bağımlılığının cinsiyete, ebeveynlerin eğitim düzeyine, okul türüne ve günlük teknolojik cihaz kullanım süresine göre farklılaştığı görülmüştür. Erkek ergenlerin oyun bağımlılığı puanlarının kız ergenlere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Annesi lisansüstü eğitim düzeyine sahip ergenlerin oyun bağımlılığı puanlarının annesi ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim düzeyine sahip ergenlere göre daha yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Fen lisesinde öğrenim gören ergenlerin oyun bağımlılığı puanlarının mesleki ve teknik Anadolu lisesinde öğrenim gören ergenlere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Günlük teknolojik cihaz kullanım süresi arttıkça oyun bağımlılığının da arttığı bulgusuna ulaşılmıştır. Oyun bağımlılığı ile yaş ve kardeş sayısı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Oyun bağımlılığının ebeveyn birliktelik durumu, ailenin ekonomik durumu ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre ise farklılaşmadığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış, araştırmacılara ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the predictive power of the dark triad personality traits and social ostracism on digital game addiction among adolescents and whether these effects differed across certain demographic variables. The sample consisted of 448 students, 284 female and 164 male, attending middle schools and high schools in Denizli province. The Adolescent Gaming Addiction Scale (Short Form), the Dark Triad Scale, the Adolescent Ostracism (Social Exclusion) Scale, and the Personal Information Form were used as data collection tools in the study. The data were analyzed using the“t”test for Independent Samples, One-Way ANOVA, Two-Way ANOVA, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis. According to the findings of the study, dark triad personality traits and social ostracism significantly predict digital game addiction in adolescents. Analyses revealed digital game addiction in adolescents varies according to gender, parents' education level, school type, and daily technological device usage time. Male adolescents' game addiction scores were significantly found to be higher on game addiction measures than of female adolescents. Results demonstrated adolescents whose mothers held postgraduate degree had higher game addiction scores than adolescents whose mothers had an elementary, middle school, or high school degree. It was observed that adolescents attending science high schools had higher game addiction scores than adolescents attending vocational and technical Anatolian high schools. It was found that game addiction increased as the daily duration of technological device use increased. Moreover, these analyses revealed there is no significant relationship between game addiction and age or number of siblings. It was observed that game addiction did not vary by parental cohabitation status, family economic status, and class level variables. The findings obtained from the research were discussed within the framework of the relevant literature, and recommendations were made to researchers and practitioners.