Çalışma sermayesinin finansal performans üzerindeki etkisi: BIST sağlık sektörüne ilişkin bir uygulama
The impact of working capital on financial performance: An application on BIST health sector
  1. Tez No: 973000
  2. Yazar: SEDA TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin temel amacı Türkiye'de Borsa İstanbul'da (BİST) işlem gören sağlık sektörü firmalarının çalışma sermayesinin finansal performans üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu doğrultuda sağlık sektörüne ait hastane, tıbbi malzeme, ilaç ve ecza deposu olmak üzere toplamda 7 firmanın 2019-2024 yıllarını kapsayan finansal tablolarından elde edilen veriler kullanılarak panel veri analiziyle incelenmiştir. Çalışmanın kapsamına ve veri setine bağlı olarak tek yönlü sabit etkiler modeli tercih edilmiştir ve mikro panel veri analizi uygulanmıştır. Söz konusu firmaların finansal performansı Ekonomik Katma Değer (EVA), Nakit Katma Değer (CVA) ve Piyasa Katma Değeri (MVA) performans ölçme yöntemleriyle ölçülmüştür. Bu ölçüm sonuçlarının likidite oranları, mali yapı oranları, kârlılık oranları ve faaliyet oranlarıyla arasındaki ilişki çalışma sermayesi kapsamında incelenmiştir. Analiz sonucunda öz sermaye kârlılık oranı EVA üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahipken, aktif kârlılık oranı negatif ve anlamlı bir etkiye sahiptir. Aktif devir hızı, MVA üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahipken, alacak devir hızı ile finansal kaldıraç oranı negatif ve anlamlı bir etkiye sahiptir. CVA performans ölçme yöntemi yapılan analiz sonucunda istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Elde edilen bulgular, firmaların çalışma sermayelerini artırmalarının ekonomik katma değer ve piyasa katma değeri üzerinde etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to examine the impact of working capital on the financial performance of healthcare companies traded on the Borsa Istanbul (BIST) in Türkiye. For this purpose, a panel data analysis was conducted using data obtained from the financial statements of a total of seven healthcare companies, including hospitals, medical supplies, pharmaceuticals, and pharmaceutical warehouses, covering the years 2019-2024. Depending on the scope of the study and the data set, a one-way fixed effects model was preferred, and micro panel data analysis was applied. The financial performance of the companies in question was measured using Economic Value Added (EVA), Cash Value Added (CVA), and Market Value Added (MVA) performance measurement methods. The relationship between these measurement results and liquidity ratios, financial structure ratios, profitability ratios, and activity ratios was examined within the scope of working capital. The analysis revealed that the return on equity ratio has a positive and significant effect on EVA, while the return on assets ratio has a negative and significant effect. While asset turnover has a positive and significant effect on MVA, receivables turnover and financial leverage ratio have a negative and significant effect. The CVA performance measurement method was not found to be statistically significant in the analysis. The findings indicate that increasing firms' working capital can have an impact on economic and market value added.