Etkinlik pazarlaması kapsamında kongrelerin tanıtım faaliyetlerinde dijital pazarlamanın rolü
The role of digital marketing in the promotional activities of congresses within the scope of event marketing
- Tez No: 972999
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN TOLON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Tıp alanında yaşanan gelişmelerin aktarılması, yeni bilginin paylaşılması, sosyalleşme gibi amaçlarla yapılan tıp kongre/etkinliklerinin tanıtımında çeşitli iletişim araçları kullanılarak potansiyel kongre katılımcılarını etkilemek ve benzer nitelikteki kongreler arasından o kongrenin tercih edilmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Araştırmada etkinlik öncesinde tanıtım, etkinlik anında bilgilendirme ve hatırlatma amaçlı duyurular için kullanılan dijital iletişim araçlarının etkinlik tanıtımındaki rolü, hedef kitlenin demografik özelliklerine göre incelenmiştir. Nicel araştırma olarak tasarlanan ve veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılan bu çalışmada araştırmacılar tarafından geliştirilen likert tipi ölçek kullanılmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde yapılan istatistiksel analizler sonunda“Web Sitesi & E-Posta Pazarlaması, Sosyal Medya Pazarlaması ve Mobil Pazarlama & SMS”olmak üzere üç faktörlü yapıdan oluşan 16 maddelik ölçek hazırlanmıştır. Ölçeğin katılımcıların etkinlik tanıtımında yararlanılan dijital pazarlama iletişim araçlarını önemseme düzeylerinin çok boyutlu biçimde incelenmesine imkân sunması öngörülmektedir. Amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 833 tıp doktoruna ulaşılmış; veriler T-Testi ve Anova analizi ile test edilmiştir. Bulgular; dijital pazarlama araçlarının etkinlik tanıtımında kullanımına kadın doktorların erkek doktorlara göre daha fazla önem verdiğini; yaş grubu, akademik unvan ve akademik alan değişkenlerine göre önemseme düzeyi arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığını göstermiştir. Ayrıntılı yorumlar sonuç bölümünde verilerek işletmelere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim is to influence potential conference participants and ensure that the conference is chosen over similar conferences by using various communication tools to promote medical conferences/events held for purposes such as conveying developments in the field of medicine, sharing new information, and socialising. The study examined the role of digital communication tools used for promotional announcements prior to the event, as well as for informing and reminding participants during the event, in relation to the demographic characteristics of the target audience. In this study, designed as quantitative research and employing the survey method as the data collection technique, a Likert-type scale developed by the researchers was used. Following statistical analyses conducted during the scale development process, a 16-item scale was prepared, consisting of a three-factor structure: 'Website & Email Marketing, Social Media Marketing, and Mobile Marketing & SMS'. It is anticipated that the scale will enable a multidimensional examination of participants' levels of importance attached to digital marketing communication tools used in event promotion. A total of 833 medical doctors were reached using purposive sampling; the data were tested using the T-test and ANOVA analysis. The findings indicate that female doctors place greater importance on the use of digital marketing tools in promoting events than male doctors do; however, there was no significant difference in the level of importance placed on these tools across age groups, academic titles, and academic fields. Detailed comments are provided in the results section, and recommendations are made to businesses.