Yüksek performanslı iş sistemlerinin sağlık çalışanlarındaki finansal yönetim davranışına etkisi
The effect of high-performance work systems on financial management behavior of healthcare professi̇onals
  1. Tez No: 973001
  2. Yazar: ÖZLEM TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yüksek performanslı iş sistemlerinin sağlık çalışanlarının finansal yönetim davranışları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, çalışanların algıladığı yüksek performanslı iş sistemleri uygulamaları ile bireysel finansal karar alma süreçleri arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapan sağlık ve idari personel oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü 325 kişi olarak belirlenmiş olup, 330 kişiden anket verisi toplanarak analiz edilmiştir. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmış, modellerin anlamlılığı ANOVA ile test edilmiş ve çoklu bağlantı sorunu VIF değerleriyle değerlendirilmiştir. Veri setinde yer alan ters kodlanmış maddeler düzeltilmiş ve analizler ücretsiz bir istatistik programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, özellikle istihdam güvenliği algısının finansal yönetim davranışları üzerinde belirleyici bir rol oynadığını göstermiştir. İstihdam güvenliği, nakit ve kredi yönetimi üzerinde pozitif yönde anlamlı etkiler gösterirken; tasarruf/yatırım ve sigorta yönetimi üzerinde negatif yönde anlamlı etkiler ortaya koymuştur. Ücretleme algısı ise sigorta yönetimi davranışıyla pozitif yönde anlamlı ilişki göstermiştir. Diğer değişkenlerin etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Araştırma, insan kaynakları stratejilerinin çalışanların kurumsal ve bireysel finansal kararlarını etkilediğini göstermiştir. Bu bulgu, sağlık kurumlarında finansal davranışların anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Gelecekte farklı sektörlerde benzer değişkenlerin incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of high-performance work systems (HPWS) on the financial management behaviors of healthcare employees. Specifically, it evaluates the relationship between employees' perceptions of HPWS practices and their individual financial decision-making processes. The population consists of healthcare and administrative staff working at Mersin University Faculty of Medicine Hospital. Although the sample size was determined as 325, data were collected from 330 respondents and analyzed accordingly. Descriptive statistics were used in data analysis, model significance was tested via Analysis of Variance (ANOVA), and multicollinearity was assessed using Variance Inflation Factor (VIF) values. Reverse-coded items in the dataset were corrected prior to analysis. All analyses were performed using a free statistical software program. The findings indicate that perceived job security plays a significant role in financial management behaviors. Job security positively and significantly influenced cash and credit management, while it had a negative and significant effect on savings/investment and insurance management. Perceptions of compensation were positively and significantly related to insurance management behavior. Other variables did not show statistically significant effects. The study demonstrates that human resource strategies impact employees' institutional and individual financial decision-making. These findings contribute to a better understanding of financial behaviors within healthcare institutions. Future research is recommended to explore similar variables across different sectors.