Kaynakları ve literatüre etkisi çerçevesinde Moğultay B. Kılıç'ın el-İ'lâm adlı eseri
The work al-İ'lām by Mughultāy B. Qilīj in the context of its sources and its impact on literature
  1. Tez No: 973062
  2. Yazar: HATİCE DURSUNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ESRA ŞAHYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Memlûkler dönemi hadis âlimi Moğultay b. Kılıç'ın (ö. 762/1361), İbn Mâce'nin es-Sünen'i üzerine yazdığı el-İʿlâm bi-sünnetihî aleyhi's-selâm adlı eseri incelemektedir. el-İʿlâm, es-Sünen'in ilk şerhi olması hasebiyle büyük bir değere sahip olsa da muhtemelen eserin tamamını ihtiva etmemesi nedeniyle hakkında yeterli çalışma yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, söz konusu eksikliği gidermek amacıyla el-İʿlâm'ı, müellifin şerh metodu, kullandığı yazılı ve şifâhî kaynaklar, bu kaynakları kullanma yöntemi ve eserin hadis literatürüne olan katkısı gibi yönleriyle ele almaktadır. Yapılan analizler, Moğultay'ın geniş bir kaynak yelpazesinden faydalandığını, şerhte özellikle isnâd ve ricâl tenkidine odaklandığını ve kendinden sonraki eserlere de bu yönüyle etki ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the work titled al-I'lam bi-sunnatihi alayhi's-salam written by the Mamluk-era hadith scholar Mughultay b. Qilij (d. 762/1361) on Ibn Majah's al-Sunan. Al-I'lam holds great value as it is the first commentary on al-Sunan; however, it has been determined that not enough research has been done on it, likely because it does not include the entire work. This study aims to address this deficiency by examining al-I'lam in detail, including the author's commentary method, his written and oral sources, his method of using these sources, and the work's contribution to hadith literature. The analyses conducted show that Mughultay benefited from a wide range of sources, focused particularly on the criticism of isnad and rijal in his commentary, and influenced subsequent works in this regard.