Enhancing Türkiye's logistics competence score by improving kpi management
Anahtar performans göstergesi yönetiminin iyileştirilmesi yoluyla Türkiye'nin yeterlilik skorunun artırılması
- Tez No: 973086
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FUNDA YERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği ve Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeciliği ve Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin Avrupa, Asya, Karadeniz ve Akdeniz'i birbirine bağlayan stratejik coğrafi konumu, ülkenin bölgesel bir lojistik merkez olma potansiyelini güçlendirmektedir. Ancak, Türkiye'nin Lojistik Performans Endeksi (LPI) skoru, en yüksek performans gösteren OECD ülkeleri ortalamasının altında kalmakta ve iyileştirme ihtiyacını göstermektedir. Küresel lojistik pazarının 2034 yılına kadar 23 trilyon ABD dolarını aşacağı öngörüldüğünden, Türkiye'nin LPI performansının geliştirilmesi, rekabet gücünün artırılması, doğrudan yabancı yatırımın çekilmesi ve ulusal ekonomik büyümeye katkı sağlaması açısından kritik önem taşımaktadır. Altı LPI göstergesi arasında“Lojistik Yeterlilik”en kritik girdi olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, Türkiye'nin lojistik yeterliliğinin, üçüncü taraf lojistik (3PL) hizmet sağlayıcıları tarafından uygulanacak geliştirilmiş Anahtar Performans Göstergesi (KPI) yönetimi yoluyla güçlendirilmesine odaklanmaktadır. Bu kapsamda, Türkiye'de faaliyet gösteren yedi yerel ve yedi küresel 3PL firmasının üst düzey yöneticileri ile bir anket çalışması yapılmıştır. Kapsamlı bir literatür taramasına dayanan anket, katılımcılardan içsel (kurumsal hedefler) ve dışsal (müşteri algısı) alanlardaki ana ve alt kriterleri önceliklendirmelerini istemiştir. Yanıtlar Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi ile analiz edilmiş ve bunun sonucunda, hem yerel hem küresel hizmet sağlayıcıların ortak bakış açılarını yansıtan içsel ve dışsal KPI önceliklendirme modelleri oluşturularak karşılaştırmalı analize imkan sağlamıştır. Bulgular, küresel 3PL'lerin sistematik olarak Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) uyumunu önceliklendirdiğini, yerel firmaların ise finansal istikrar ve maliyet optimizasyonuna odaklandığını ortaya koymaktadır. Bu farklılıklar, büyük ölçüde yönetsel tercihlerden ziyade yapısal koşullardan kaynaklanmaktadır. Genel olarak çalışma, özellikle ESG önceliklendirmesini içeren geniş kapsamlı KPI yönetimi uygulamalarının, firma düzeyinde dayanıklılığı güçlendireceğini ve Türkiye'nin lojistik yeterliliğini artırarak ulusal ekonomik büyümeye katkı sağlayacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye's strategic geographic position— linking Europe, Asia, the Black Sea, and the Mediterranean— creates strong potential to become a regional logistics hub. However, the country's Logistics Performance Index (LPI) score remains below the average of highest-performing OECD countries, highlighting the necessity for improvement. Since the global logistics market is projected to exceed USD 23 trillion by 2034, enhancing Türkiye's LPI performance is essential for increasing competitiveness, attracting foreign investment, and contributing to national economic growth. Among the six LPI indicators, Logistics Competence is the most critical input. This study therefore, focuses on strengthening Türkiye's logistics competence through improved Key Performance Indicator (KPI) management by third-party logistics (3PL) service providers. A survey was conducted with senior managers from seven local and seven global 3PLs operating in Türkiye. The questionnaire, derived from a comprehensive literature review, asked participants to prioritize main and sub-criteria across internal (organizational objectives) and external (customer perception) dimensions. The responses were analyzed using the Analytic Hierarchy Process (AHP), which generated internal and external KPI prioritization models reflecting the shared perspectives of local and global service providers for comparative analysis. The findings reveal that global 3PLs systematically prioritize Environmental, Social, and Governance (ESG) compliance, whereas local firms emphasize financial stability and cost optimization. These differences stem largely from structural context rather than managerial preference. Overall, the study concludes that broad adoption of KPI management, particularly with ESG prioritization, can strengthen firm-level resilience and enhance Türkiye's overall logistics competence thereby contributing to national economic growth.