112 çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği yeterlilik algısı ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of occupational health and safety competence perception and affecting factors in 112 employees
  1. Tez No: 973087
  2. Yazar: EMİNE SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Acil Tıp, Halk Sağlığı, Emergency and First Aid, Emergency Medicine, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Sağlık sektörü, iş kazası ve meslek hastalığı riskinin yüksek olduğu bir sektördür. Acil servisler ise çalışma koşullarının daha stresli olması nedeniyle iş kazalarının sık yaşanmasına müsaittir. Bu çalışmanın amacı 112 çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği yeterlilik algısını ölçülmesi ve bu algıyı etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Çalışmada Burdur İl Ambulans Servisi Başhekimliği ve bağlı istasyonlarda Mayıs 2024 ve Temmuz 2024 tarihleri arasında çalışmakta olan 399 çalışandan, gönüllülük esas alınarak 231 sağlık çalışanının katılımıyla bir anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce kurumdan etik izni ve araştırmada kullanılmak üzere ölçek için izin alınmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre kurumda iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili birim olması ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hizmet içi eğitim alma durumu 112 çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği algısını etkilemektedir. Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, görev, meslekte çalışma süresi, toplam çalışma süresi, iş kazası geçirme durumu, meslek hastalığı olma durumu gibi değişkenlerin 112 çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği yeterlilik algısını etkilemediği saptanmıştır. Araştırma sonucunda 112 çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği yeterlilik algısının yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The health sector is a sector with a high risk of occupational accidents and diseases. Emergency services are prone to frequent occupational accidents due to more stressful working conditions. The aim of this study is to measure the perception of occupational health and safety competence among 112 employees and to determine the factors affecting this perception. Inthestudy, a survey was conducted with the participation of 231 healthcare workers out of 399 employees working at the Burdur Provincial Ambulance Service Chief Physician's Office and affiliated stations between May 2024 and July 2024 on a voluntary basis. Before starting the study, ethical permission was obtained from the institution and permission for the scale to be used in the research. According to the results, the presence of a unit related to occupational health and safety in the institution and the status of receiving in-service training on occupational health and safety affect the perception of occupational health and safety among 112 employees. Variablessuch as age, gender, level of education, marital status, duty, length of service in the profession, total length of service, status of having an occupational accident, status of having an occupational disease do not affect the perception of occupational health and safety competence among 112 employees. As a result of the research, it was determined that 112 employees had a high perception of occupational health and safety competence.