Koklear implant kullanan çocuklarda vestibüler-proprioseptif sistemlerin; okuma, yazma ve dil becerileri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Vestibular-proprioceptive systems in children using cochlear implants; evaluation of the effect on reading, writing and language skills
  1. Tez No: 973136
  2. Yazar: BETÜL İÇÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YÜCEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı koklear implant kullanan çocukların vestibüler-proprioseptif sistemleri ile okuma, yazma ve dil becerileri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu amaçla 1 ve 2. sınıf düzeyinde eğitim görmekte olan 24 unilateral ve 24 bilateral koklear implant (CI) kullanıcısı çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada çocukların dil becerilerini değerlendirmek için“Türkçe Okul Çağı Dil Gelişimi Testi (TODİL)”, okuma-yazma becerilerini değerlendirmek için“Okuma Yazma Değerlendirme Bataryası (OYAB)”, vestibüler- proprioseptif sistemleri değerlendirmek için“Ayres Duyu Bütünleme Değerlendirmesi (EASI)”testleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda TODİL ile OYAB bileşke puanları arasında güçlü ve anlamlı bir korelasyon olduğu ancak iki grup arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. EASI testinde Propriosepsiyon, Oküler Motor ve Oküler Praksi alanlarında normatif değerler içinde yer alma oranının; Vestibüler Nistagmus ve Denge alanlarında ise normatif değerlerin altında yer alma oranlarının daha yüksek olduğu ve iki grup arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Vestibüler Nistagmus, Propriosepsiyon ve Okülo-Motor puanları ile TODİL bileşke puanları arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Okuma, Okuduğunu Anlama ve OYAB bileşke puanları ile EASI'nin uygulanan tüm test puanları arasında pozitif anlamlı bir ilişki bulunmakla birlikte; yazma bileşke puanı ile Propriosepsiyon haricinde tüm test puanları arasında pozitif anlamlı ilişki elde edilmiş olup Metnin Biçimsel Kalitesi ile Propriosepsiyon arasında pozitif anlamlı bir ilişki elde saptanmıştır. Bu çalışma ile koklear implant kullanan çocuklarda vestibüler-proprioseptif sistemlerin okuma, yazma ve dil becerileri üzerindeki etkisinin yanı sıra, bu sistemlerin rehabilitasyon sürecinde desteklenmesinin çok boyutlu gelişim açısından kritik bir öneme sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the relationship between vestibular-proprioceptive systems and reading, writing, and language skills in children using cochlear implants. A total of 48 children (24 unilateral and 24 bilateral CI users) attending 1st and 2nd grade participated in the study. Language skills were assessed using“the Turkish School-Age Language Development Test (TODIL)”, reading and writing skills with“the Reading and Writing Assessment Battery (OYAB)”, and vestibular-proprioceptive systems with“the Ayres Sensory Integration Assessment (EASI)”. Results revealed a strong and significant correlation between TODIL and OYAB composite scores, although no significant group differences were found. In the EASI, normative performance rates were higher in Proprioception, Ocular Motor, and Ocular Praxis, whereas below-norm performance was more frequent in Vestibular Nystagmus and Balance, with no group differences in any domain. Significant associations emerged between Vestibular Nystagmus, Proprioception, Oculo-Motor scores and TODIL composite scores. Positive correlations were also found between EASI subtests and Reading, Reading Comprehension, and OYAB composite scores; however, the Writing composite score was significantly correlated with all EASI subtests except Proprioception. Text Structure Quality was positively associated with Proprioception. These findings highlight not only the influence of vestibular-proprioceptive systems on language and literacy skills in children with CIs but also underscore the importance of supporting these systems in rehabilitation for comprehensive development.