Deniz Hava Üs Komutanlığı'nda toplam kalite yönetimi uygulaması
The Application of total quality management at the Turkish naval aviation base command
- Tez No: 97316
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Bu çalışma ile, Dünya'da 1900'lu yıllanıl ilk çeyreğinde tohumlan ekilen, 1940'lı lann sonlarında Japonya'da filizlenen ve zaman içerisinde görüldüğünden tüm dünyada örgütlerce benimsenen Toplam Kalite Yönetimi (TKY)'nin Türk Deniz Kuvvetleri3 ndeki uygulamalarının açıklanması hedeflenmiştir. TKY uygulam icra ettiği görev ve NATO üyesi bir ülke kuvveti olması nedeniyle benzer kuruluş yapısına sahip olan iik Devletleri (ABD) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı)': üzerinde durulmuştur. Bilahare bu uygulamaların Türk Deniz Kuvvetleri5: yansımalan ve müteakip uygulamalar üzerinde durulmuştur. ANAHTAR KELİMELER Toplam Kalite Yönetimi (TKY) Türk Deniz. Deniz Hava Üs Komutanlığı (Dz. Hava Üs K.lığı) 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to explain the applications of the Total Quality Management (TQM) in the Turkish Naval Forces. TQM was bom in the first quarter of the 20th Century, started to grow in Japan at the end of 1940s and finally, was widely accepted all over the world since it proved the effectiveness. To this end, first the concept of quality was explained throughly, then the path to TQM was described step by step. The applications of TQM by US Navy were examined due to the similarities with Turkish Navy in terms of the nature of the functions both Navies execute and the identical organization frame stemming from the NATO membership of both countries. Finally, the reflections of these applications in the Turkish Navy and the present situation were evaluated. KEY WOMBSs Total Quality Management (TQM) Turkish Navy Turkish Naval Forces Turkish Naval Aviation Base Command Mi