Tc Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yüzer birliklerinde giyilen eğitim elbisesinde kullanılan kumaşların termofizyolojik konforu sağlayacak şekilde optimizasyonu
Optimization of the fabric used in the service khaki's uniform worn by Turkish Naval Forces' personnel to provide the thermo-physiological comfort
  1. Tez No: 211826
  2. Yazar: BANU HATİCE GURCUM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİHA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Defense and Defense Technologies, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu arastırmanın amacı TC Deniz Kuvvetleri Komutanlıgı personelinin kullandıgı egitim elbiselerini termofizyolojik konfor açısından incelemek ve arastırma bulguları dogrultusunda bir öneri gelistirerek, egitim elbisesinde kullanılan kumasların kullanıcıya termofizyolojik konfor saglayacak sekilde optimize edilmesini saglamaktır. Arastırma termofizyolojik konfor açısından mevcut kumastan kaynaklanan sorunların belirlenmesi, bu sorunların giderilmesi ve en aza indirilmesi amacıyla bir seri niteleyici ve niceleyici incelemeler yapılmasını konu almaktadır. Arastırmanın evrenini Deniz Kuvvetleri yüzer birliklerinde görev yapan subay, astsubay ve uzman çavus rütbesindeki personel olusturmaktadır. Veri toplama aracı Aksaz, Erdek ve Gölcük'te çesitli gemilerde görev yapan 1245 personele uygulanmıstır. Anketten elde edilen verilerin ısıgında ürettirilen iki adet numune kumasın ve mevcut kumasın termofizyolojik laboratuvar analizleri yaptırılmıs ve sonuçlar termofizyolojik konfor açısından yorumlanmıstır. Ardından personelin tercihinin belirlenmesi için numune kumaslardan dikilen ikiser adet üniforma, Gölcük Ana Üs Komutanlıgı'ndaki çesitli gemilerde görevli 46 personel tarafından üçer hafta süreyle kullanmıs ve her üç haftanın sonunda ilgili üniforma için veriler toplanmıstır. Elde edilen verilerin istatistikî analizleri SPSS 15.0 programı ile yapılarak bulgulara yönelik öneriler gelistirilmis ve ekler bölümünde üçüncü nesil lif çözümlerini açıklayan bir rapor sunulmustur. Arastırma raporunun birinci bölümünde termofizyolojik konforun önemi, egitim elbisesini kullanan personele getirdigi faydalar açıklanarak, problem cümlesi ve alt problemler verilmis, ikinci bölümünde kuramsal çerçeve ve ilgili arastırmalar ortaya konmustur. Arastırmanın üçüncü bölümünde de materyal, yöntem açıklanmıs, veri toplama araçları ve veri analizlerine yönelik bilgiler verilmistir. Arastırmada veri v toplama teknigi olarak anket ve fiziksel analiz yöntemleri kullanılmıstır. Veri analizlerinde ise Ki-kare testi ve Mc Nemar-Bowker testi ile ön test ve son test anketine verilen yanıtlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olup olmadıgı incelenmistir. Arastırmanın temel bulguları arasında mevcut kumasın personeli çalısırken terlettigi, cilt yüzeyindeki teri emmedigi, kumasın hava almadıgı ve personeli ortamdaki ısı degisikliklerine karsı korumadıgı bulunmaktadır. Laboratuvar analizleri gelistirilen iki kumasın termofizyolojik açıdan mevcut kumastan daha iyi ölçümlere sahip oldugunu göstermektedir. Ön test ve son test anketinden elde edilen bulgular sonucunda %50-50 polyester/viskon harmanlı numuneler arasında dimi dokulu kumasın lehine anlamlı bir farkın oldugu belirlenmistir. Bulguların tartısılmasıyla teze yönelik öneriler gelistirilmistir. Arastırma raporunda bu bölümü Kaynakça ve Ekler bölümleri takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research?s objectives are to examine the ?service khaki?s? uniforms used by the Turkish Naval Forces? personnel according to the thermo-physiological comfort and by developing a suggestion after the findings of the research, to optimize the fabric used in this uniform so that the new fabric will provide thermal comfort for the user. This research subjects for a series of qualitative and quantitative analysis to define and minimize the problems resulting from the present fabric. The universe of the research is the officer, petty officer and sergeant rates working in the ships of the Naval Forces. In order to examine the medium and to develop the data collecting device, a questionnaire is applied on 1245 personnel in various ships located in Aksaz, Erdek and Gölcük Bases. Later the laboratory analysis of the present and the two produced sample fabrics are done and the results are interpreted according to thermo-physiological comfort. Then in order to define the preferance of the personnel, the first and last test is conducted to arbitrary chosen 46 personnel from Gölcük Base, who tried the two uniforms sewn from the newly developed fabrics on for three weeks time and after each period data about related uniform is collected. After the statistical analysis of the derived data by SPSS15.0 programme, findings are interpreted and a report on ?third generation textile fibres? are presented. In the first part of this research report, the importance of this subject, the problem sentence and sub-problems are stated, in the second part the theoretical background about thermo-physiological comfort and related articles are given. In the third part, the material and the method of the research are explained, the laboratory analysis and the characteristics of the equipments are defined. As data collecting techniques, a questionnaire and physical analyzing methods are used and chi-square test and Mc Nemar-Bowker test to define a statistically significant difference vii between the pre and post test questionnaire answers are applied. Among most important findings of the research definite results like; ?personnel sweat while working?, ?the fabric of service khaki?s doesn?t absorb sweat?, ?the fabric of service khaki?s doesn?t transmit air?, and ?the fabric of the service khaki?s doesn?t protect the user from the changes in the environment temperature? are sentenced. The laboratory analysis of the findings conclude that the developed fabrics have better thermo-physiological scores than the present fabric and the first-last test questionnaire results show that personnel prefer the 50/50% polyester/viscose twill fabric and suggestions are stated regarding to the subject of this research. This section is followed by Bibliography and Annex.