Evli bireylerde ilişki doyumunun yordayıcısı olarak beş faktörlü kişilik özellikleri
Five factor personality traits as predictors of relationship satisfaction in married individuals
  1. Tez No: 973194
  2. Yazar: EYUP KIZILBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada sosyodemografik faktörler, beş faktörlü kişilik özellikleri ve bu özelliklerin alt bileşenlerinin evli bireylerde ilişki doyumuyla ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu uygun örnekleme yoluyla seçilen 917 evli birey oluşturmuştur. Evli bireyler Kişisel Bilgi Formu, İlişki Değerlendirme Ölçeği, Beş Faktörlü Kişilik Ölçeği-2'den oluşan bir veri toplama aracını cevaplamıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları cinsiyete göre ilişki doyumunda anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiş olup anlaşarak evlenen bireylerin görücü usulü evlenenlere kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek ilişki doyumuna sahip olduğunu göstermiştir. Evlilik süresi uzadıkça ve çocuk sayısı arttıkça ilişki doyumunun azalma eğiliminde olduğu ancak algılanan maddi duruma göre ilişki doyumunun anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Ayrıca eğitim düzeyi yüksek olan bireylerin ilişki doyumunun yüksek olma eğiliminde olduğu belirlenmiştir. Beş faktörlü kişilik özelliklerinden öz denetim ilişki doyumunu pozitif yönde yordarken, olumsuz duygusallığın (nevrotizm) negatif yönde yordadığı bulunmuştur. Beş faktörlü kişilik özelliklerinin alt bileşen analizleri sonucunda ise dışadönüklüğün alt bileşenlerinden sosyalleşme, olumsuz duygulanım alt bileşenlerinden depresyon ve duygusal oynaklığın evli bireylerde ilişki doyumuyla negatif yönde ilişkili olduğu, dışadönüklük alt bileşenlerinden enerji seviyesi, uyumluluk alt bileşenlerinden şefkat ve saygınlığın, yeni deneyimlere açıklık alt bileşenlerinden yaratıcı hayal gücünün evli bireylerde ilişki doyumuyla pozitif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu araştırma sonuçları ve sınırlılıklarına dayalı olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between sociodemographic factors, five-factor personality traits and the subcomponents of these traits and relationship satisfaction in married individuals. The participants consisted of 917 married individuals selected through convenience sampling. Married individuals answered a data collection tool consisting of the Personal Information Form, Relationship Assessment Scale, and Five-Factor Personality Scale-2. Data were analyzed using independent samples t-test, one-way analysis of variance, Pearson product-moment correlation analysis and multiple linear regression analysis. The research findings showed that there was no significant difference in relationship satisfaction according to gender, and individuals who married by agreement had significantly higher relationship satisfaction than those who married through arranged marriages. It was determined that relationship satisfaction tended to decrease as the duration of marriage and the number of children increased, but relationship satisfaction did not show a significant difference according to perceived financial status. It was also determined that individuals with a higher level of education tended to have higher relationship satisfaction. While self-control, one of the five-factor personality traits, positively predicted relationship satisfaction, negative emotionality (neuroticism) was found to negatively predict it. As a result of the subcomponent analyses of the five-factor personality traits, it was found that socialization, negative affectivity, and emotional lability, subcomponents of extraversion, were negatively related to relationship satisfaction in married individuals, and energy level, subcomponents of extraversion, compassion and respect, and openness to new experiences, were positively related to relationship satisfaction in married individuals. Suggestions were made based on the results and limitations of this research.