İnsan kaynakları yönetiminde kariyer geliştirme
Career developing program is examined in the human resources management
  1. Tez No: 97322
  2. Yazar: TÜLAY TÜRKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Başarılı işletmelere baktığınızda insan faktörünü ön planda tuttuklarını görürsünüz. İnsanlar duygu, düşünce ve sezgilere sahip varlıklardır. Bu duygulan dile getirmek ve anlaşılmak ihtiyacındadırlar. İşte başarılı işletmelerin farkı burada ortaya çıkıyor. İnsana destek veren sistemleri oluşturup uygulayabilen işletmeler başarıyı yakalıyorlar. Son 10 yılda yapılan tüm araştırmalar şunu gösteriyor ki; işletmelerin çoğunda zamanın %80'inden fazlası maalesef hiçbir değer katmayan faaliyetlere harcanıyor. Peki bunun için ne yapılıyor dersiniz? Tabii ki hayata geçmeyen ama yazıya dökülen pek çok proje yada yeni geliştirilmiş teknoloji ve çalışma yöntemleri. Oysa ki; Verimlilik süreçleri“insan”da başlar. Verimliliğin arttırılması için oluşturulan zemini, yani işletmenin zaman kültürünü yaratan da“insan”dır. Bu çalışmada, işletmelerin basan kazanabilmeleri ve verimliliklerini arttırabilmeleri için kaliteli işgücünü çekmek, elde tutmak, geliştirmek ve motive etmek zorunda olmalarından yola çıkılarak; insan kaynaklan yönetimi geniş bir şekilde anlatılmaktadır. Yine insan kaynaklan yönetiminde kariyer geliştirme programı irdelenerek bu çerçevede kariyer geliştirme programının uygulandığı bir işletmede inceleme yapılarak, söz konusu işletmenin kariyer geliştirme programının değerlendirilmesine yer verilmektedir. Ve sonuç kısmında ise, tüm işletmelere çeşitli öneriler sunulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While you are looking at the succesfull companies, you see that they give precedence to human factor. Humans have emotion, thought and perception. They need to be understood and to manifest their thought. So the difference of succesfull companies are coming out here. All the researches in last ten years, show that in most companies more than.80 percent time is spent on the facilities which have no valoe. What is your opinion what is done for that? Certainlylots of projects or new developed technologies which can be written but connot be done(realized). However, the process of productivity begins at human. Bringing out the area which is to increase the productivity, on the other word time culture of the company is realized by the human. In this study, human source management is widely explained by starting the company must find quality manpower, develop and motivate them to reach the success. By the way, carieer developing programm is examined in the human resources management and by studying in a company which careers developing programm will be realized, to make profitable use of career developing programm. At the last, it is tried to supply suggestions to the companies.