Reconfigurable constrained codes supporting all lifetime stages for two-dimensional magnetic recording
İki boyutlu manyetik kayıt için tüm ömür boyu aşamalarını destekleyen yeniden yapılandırılabilir kısıtlı kodlar
  1. Tez No: 973247
  2. Yazar: DOĞUKAN ÖZBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED HAREEDY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Manyetik kayıt hala önemli bir veri depolama yöntemidir ve iki boyutlu manyetik kayıt (TDMR) gibi yeni teknolojiler sayesinde katı hal depolama ile yoğunluk yarışında hala rekabetçidir. TDMR, yeni manyetik malzemelere ihtiyaç duymadan dikkate değer depolama kapasitesi artışı sunar. TDMR sistemlerinin yüksek güvenilirlikte çalışması için gelişmiş kodlama ve sinyal işleme teknikleri gereklidir. Kısıtlı kodlar, veri depolama sistemlerinde hata eğilimli veri desenlerinin yazılmasını önlemek için kullanılır, bu da girişimi azaltır ve performansı artırır. Bu çalışmada, yüksek performans, sınırlı artıklık ve azaltılmış karmaşıklık gibi çeşitli hedeflere odaklanarak TDMR için birden fazla sınıf kısıtlı kodlama şeması tasarlıyoruz. TDMR cihazı eskidikçe, hata eğilimli desenlerin doğası değişir ve bu nedenle, kullanım ömrünü uygun şekilde yönetmek için farklı kısıtlı kodlama şemaları kullanılmalıdır. Sonuç olarak, TDMR depolama kapasitesinden ödün vermeden kısıtlı kodun yeniden yapılandırılması için performans kriterleri de öneriyoruz. Önerilen kodlama şemalarının çeşitli yönlerini analiz ediyoruz ve deneysel sonuçlar bunların sunduğu önemli performans artışını ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
Magnetic recording is still a prominent way of data storage and is still competitive in the density race with solid-state storage thanks to new technologies such as two-dimensional magnetic recording (TDMR). TDMR offers remarkable storage capacity increase without the need for new magnetic materials. Advanced coding and signal processing techniques are required for TDMR systems to perform at high reliability. Constrained codes are used to prevent error-prone data patterns from being written in data storage systems, which mitigates interference and improves performance. In this work, we design multiple classes of constrained coding schemes for TDMR, focusing on several objectives, such as high performance, limited redundancy, and reduced complexity. As the TDMR device gets older, the nature of error-prone patterns changes, and therefore, different constrained coding schemes should be used to manage the lifetime appropriately. Consequently, we also suggest performance criteria for the reconfiguration of the constrained code without compromising the TDMR storage capacity. We analyze various aspects of the proposed coding schemes, and experimental results demonstrate the significant performance gain they offer.