Examining the relationship between labor productivity and employment level in Turkey: Trends and imlications
Türkiye'de iş gücü verimliliği ve istihdam düzeyi ilişkisinin incelenmesi: Trendler ve çıkarımlar
  1. Tez No: 973290
  2. Yazar: PINAR TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, teorik ve metodolojik bakış açılarını birleştirerek 1988–2023 döneminde Türkiye'de işgücü verimliliği ile istihdam arasındaki dinamik ve uzun dönemli ilişkiyi ampirik olarak incelemektedir. Teorik temel; neoklasik büyüme teorisi, Keynesyen ve post-Keynesyen talep yönlü yaklaşımlar, yapısal dönüşüm ve teknolojik değişim teorisine dayanmaktadır. Bu çalışma, artan verimliliğin kapsayıcı istihdamı teşvik edip etmediği ya da 'istihdamsız büyümeye' yol açıp açmadığına ilişkin küresel tartışmanın bir parçasıdır. Otomasyon ve dijitalleşme doğrudan modele dâhil edilmemiş olsa da, verilerin teorik yorumu bunların işgücü piyasaları üzerindeki çift yönlü etkilerini kapsamaktadır. İşgücü verimliliği (LP), enflasyon (I), sabit sermaye yatırımları (GFCF) ve yaşa bağımlılık oranının (ADR) istihdam üzerindeki etkisini incelemek amacıyla ARDL sınır testi yaklaşımı kullanılmaktadır. Sonuçlar sağlamlık testleriyle doğrulanmış olup, hem kısa hem de uzun dönemli ilişkiler tespit edilmiştir. İşgücü verimliliği, istihdam üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir uzun dönem etkisine sahiptir (β = 0.2877, p < 0.001) ve bu durum, verimlilik kaynaklı işgücü ikamesine ilişkin deterministik yaklaşımların aksine bir bulgu ortaya koymaktadır. Enflasyon, Phillips eğrisiyle uyumlu olarak kısa dönemde ılımlı bir pozitif ilişki göstermekte; buna karşın yaşa bağımlılık oranı (ADR), demografik baskılara işaret eden negatif ve anlamlı bir etkiye sahiptir (-2.51, p < 0.0001). GFCF'nin pozitif ancak istatistiksel olarak önemsiz etkisinin de gösterdiği üzere, yenilikçilik ve kurumsal reformlar olmaksızın yatırımlar, geniş kapsamlı istihdam yaratımı için yetersiz kalmaktadır. Hata düzeltme terimi (ECT = -0.85, p < 0.000), hızlı bir uyum sürecine işaret etmekte olup, her yıl dengesizliklerin yüzde 85'inden fazlasının ortadan kaldırıldığını göstermektedir. Genel olarak, ampirik bulgular; istikrarlı makroekonomik koşullar ve uygun yapısal girişimlerle desteklendiğinde, verimlilik artışının istihdam yaratımıyla bir arada var olabileceğini göstermektedir. Verimlilik artışlarının uzun vadeli istihdam büyümesine dönüştürülebilmesi için politika önerileri; işgücü piyasası esnekliğinin artırılmasına, sektörel çeşitliliğin teşvik edilmesine, beşerî sermaye gelişiminin desteklenmesine ve makroekonomik istikrarın sürdürülmesine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis empirically examines the dynamic and long-term relationship between labor productivity and employment in Turkey from 1988 to 2023 by combining theoretical and methodological perspectives. The theoretical foundation is based on neoclassical growth theory, Keynesian and post-Keynesian demand-driven approaches, structural transformation, and technological change theory. The study is a component of a global discussion on whether growing productivity promotes inclusive employment or results in“jobless growth.”Although automation and digitalization are not specifically modeled, the theoretical interpretation of the data covers their dual implications for labor markets. In order to investigate the impact of labor productivity (LP), inflation (I), gross fixed capital formation (GFCF), and the age dependency ratio (ADR) on employment, the ARDL bounds testing approach is utilized. The results are validated by robustness tests, and both short- and long-term associations are found. Labor productivity has a positive and statistically significant long-term influence on employment (β = 0.2877, p < 0.001), contrary to deterministic conceptions of productivity-induced labor displacement. Inflation has a modest positive short-run correlation with the Phillips curve, but ADR has a negative and substantial influence (-2.51, p < 0.0001), indicating demographic pressures. Without innovation and institutional reform, investment just is insufficient for the development of widespread jobs, as seen by the GFCF's apparent positive but negligible impact. The error correction term (ECT = -0.85, p < 0.000) indicates a quick adjustment process, with over 85% of disequilibria eliminated each year. Overall, the empirical findings show that productivity increase can coexist with job creation when supported by stable macroeconomic conditions and appropriate structural initiatives. In order to convert productivity improvements into long-term job growth, policy implications focus on improving labor market flexibility, encouraging sectoral diversification, encouraging human capital development, and maintaining macroeconomic stability.