Etkinlik turizmine genişletilmiş gerçeklik ile katılımda teknolojik yenilikçiliğin tekrar kullanma niyetine etkisi: Etkinlik doyumu ve alışkanlığın rolü
The effect of technological innovativeness on the reuse intention in participation in event tourism with extended reality: The role of event satisfaction and habit
- Tez No: 973439
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÖZKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
İnsanlar, eğlenmek, stres atmak, motive olmak ve bilgi edinmek adına kültürel, sanatsal, sportif ve benzeri birçok etkinlik turizmi faaliyetine katılmaktadır. Bu bağlamda, etkinlik organizatörleri hem insanlara aletrnatifler sunmak hem de bölgenin gelişimini desteklemek adına, farklı yapıda çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Ancak, dinamik yapıya sahip olan etkinlik turizmi, birçok dış faktörden etkilenebilmektedir. Buna ek olarak, fiziksel, sosyal ve ekonomik anlamda dezavantaj yaşayan bireylerin, etkinlik turizmi faaliyetlerine katılımı her zaman mümkün olmamaktadır. Bu olumsuz durumların önüne geçmek ve insanlara farklı olanaklar sunabilmek adına son dönemde sanal etkinlikler ön plana çıkmıştır. Sanal etkinlikler, teknolojik cihazlar yardımıyla etkinlikleri, farklı seviyelerde sanal ortamda sunan uygulamalar olarak ifade edilebilmektedir. Bu çalışma, yeniliklerin yayılması teorisi temelinde hazırlanmıştır. Bu kapsamda, etkinlik turizmini genişletilmiş gerçeklik teknolojisi ile yüksek seviyede sunan çalışmanın temel amacı, bireylerin teknolojik yenilikçiliğinin tekrar kullanma niyetine etkisinde alışkanlıklarının ve etkinlik doyumlarının rolünü değerlendirmek ve anlamlandırmaktır. Nicel araştırma yöntemi ile tasarlanan çalışmada, teknolojiyi yoğun bir şekilde kullanan Z kuşağı içerisinden amaçlı örneklem ile seçilen kişilere, XR aracılığıyla etkinlik turizmine katılımın ardından anket uygulanmıştır. Toplanan veriler, Smart PLS 4 programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre, teknolojik yenilikçiliğin tekrar kullanma niyeti üzerinde doğrudan istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Bununla beraber, alışkanlığın, teknolojik yenilikçiliğin tekrar kullanma niyetine etkisinde düzenleyicilik rolü olduğu tespit edilmiştir. Etkinlik doyumunun, teknolojik yenilikçilik ve tekrar kullanma niyeti ilişkisinde düzenleyicilik rolünün istatistiksel olarak anlamlı çıkmamasına rağmen, ilişki testinde tekrar kullanma niyetini olumlu yönde etkileyen bir değişken olduğu görülmüştür. Çalışmada elde edilen bulgular, literatürde daha önce yapılmış olan araştırmalar çerçevesinde tartışılarak, sektöre, kamuya ve gelecekteki çalışmalara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
People participate in many cultural, artistic, sporting and similar event tourism for the purpose of having fun, relieving stress, getting motivated and acquiring knowledge. In this context, event organisers arrange various events of different structures both to offer alternatives to people and to support the development of the region. However, event tourism, which has a dynamic structure, can be affected by many external factors. In addition, it is not always possible for individuals who are disadvantaged physically, socially and economically to participate in event tourism facilities. In order to prevent these negative situations and to provide people with different opportunities, virtual events have come to the fore in recent times. Virtual events can be described as applications that use technological devices to present events in a virtual environment at different levels. This study was designed based on the theory of diffusion of innovations. Within this scope, the main objective of the study, which offers event tourism at a high level using extended reality technology, is to evaluate and understand the role of individuals' habits and event satisfaction in the effect of technological innovativeness on their reuse intention. In this study, designed using quantitative research methods, a survey was administered to individuals from Generation Z, who are heavy users of technology, following their participation in event tourism using XR. The collected data was analysed using the Smart PLS 4 programme. According to the findings obtained from the analysis, technological innovativeness was found to have a direct statistically significant effect on the reuse intention. In addition, habit was found to play the role of moderating the effect of technological innovativeness on the reuse intention. Although the moderating role of event satisfaction in the relationship between technological innovativeness and the reuse intention was not statistically significant, it was seen to be a variable that positively effected the reuse intention in the relationship test. The findings obtained in the study were discussed within the framework of previous research in the literature, and recommendations were made to the sector, the public, and for future studies.