Ziyaretçilerin etkinliklere katılım güdülerinin etkinlik türüne göre karşılaştırılması: İzmir ili örneği
Comparison of visitors' motivations of participating in events in accordance with type of events: Example of Izmir
- Tez No: 333377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Turizm disiplininde son dönemde etkinlik yönetimi üzerine çok sayıda çalışma yapılmaktadır (Getz, 2000, 2008; Harris ve diğerleri, 2001; Hede ve diğerleri, 2002, 2003; Sherwood, 2007). Bu husus, özellikle etkinliklere katılan bireylerin ve etkinliklerin gerçekleştiği turistik çekim merkezlerinin araştırmacıların ilgi odağı olduğunun göstergesidir. Kaldı ki söz konusu alanda yapılan uluslararası araştırmalar özellikle etkinliklerin yönetiminin sağlıklı olabilmesi için etkinliğe katılan bireylerin güdülerinin de belirleyici rol üstlendiğini işaret etmektedir (Backman ve diğerleri, 1995; Chang, 2006; Crompton ve Mackay, 1997; Formica ve Uysal, 1996, 1998; Lee, 2000; Lee ve diğerleri, 2004; McMorland ve MacTaggart, 2008; Mohr ve diğerleri, 1993; Schneider ve Backman, 1996; Scott, 1996; Uysal ve diğerleri, 1993). Buradan hareketle yapılan araştırmalar turist davranışlarını değerlendirme konusuna farklı bakış açıları yansıtan bazı yaklaşımlar ile gündeme gelmektedir. Turist davranışının irdelenmesi turist özelliklerinin daha iyi anlaşılmasına, turistik faaliyet ve hizmetlerin de buna bağlı olarak daha etkin şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır.Güdülemenin temeline inilerek öneminin anlaşılması, turizm açısından güdülemenin değerlendirilmesi etkinlik turizmi ve yönetimi açısından son derece önem arz etmektedir. Etkinliklere katılan ziyaretçilerin etkinliklere katılım güdülerinin araştırılması, araştırmalar sonucunda ziyaretçilerin demografik özelliklerinin ve katılım güdülerinin bölümlendirilmesi, etkinliklerin planlanması ve pazarlanması açısından önemli bir katkı sağlamaktadır.İzmir, doğal ve tarihi güzellikleri, ılıman iklimi açısından en önemli potansiyele sahip turizm merkezlerinden birisidir. Özellikle sahip olduğu doğal ve tarihi değerleri açısından değerlendirildiğinde her yıl yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine sahne olduğu, çeşitli etkinlikler ile gündeme geldiği görülmektedir. Yıllardır İzmir ile özdeşleşen İzmir Enternasyonal Fuarı bunlardan sadece birisidir. Çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan İzmir'de söz konusu etkinliklerin farklı kesimlerden ve farklı özellikte bireylere hitap ettiği de gerçektir.Bu çalışmanın amacı İzmir'de etkinliklere katılan bireylerin güdülerini etkinlik türüne göre sınıflandırmak olarak belirlenmiş olup alt amacı İzmir'de yapılan etkinlik turizmine ışık tutmak, etkinliklere katılan bireylerin güdülerini irdeleyerek İzmir'in söz konusu güdülere yanıt verme potansiyelini de ayrıca analiz etmektir. Bu doğrultuda araştırmanın alana etkisi, etkinlik turizminde faaliyet gösteren profesyonel sektör temsilcilerine ve yerel yönetimlere etkinlik turizmini planlı şekilde geliştirmek, gelişim konusunda yaşanan birtakım sorunların çözümüne kavuşmasını sağlamak ve gelecek yıllarda İzmir'i ulusal ve uluslar arası alanda etkinlik turizminin önemli bir merkezi haline getirmek için fikir vermek olacaktır.Araştırmanın yöntemi nicel araştırma yöntemi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini etkinlik turizmine katılan bireyler oluşturmakta ve örneklem de İzmir'de çeşitli etkinliklerde yer alan bireylerin rastlantısal olarak seçilmesi ile belirlenmektedir. Araştırma verileri SPSS ile analiz edilerek, bulgular yazında yer alan diğer araştırmalar ile karşılaştırılarak yorumlanmaktadır. Söz konusu araştırma yazında özellikle İzmir ilinde gerçekleştirilmesi ve farklı etkinliklere katılan bireylerin güdülerinin karşılaştırılması açısından özgün olup, İzmir'in turizm planlaması ve pazarlanmasında görev alan bireylere fikir vermesi açısından da sektöre katkıda bulunacaktır. Diğer bir deyişle, etkinliklere katılım güdülerinin İzmir'e ve İzmir'de yapılan etkinlik turizmine ekonomik, sosyal ve kültürel katkıları konusunda yapılacak araştırmalara örnek bir araştırma niteliği taşıması bakımından yazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently , numerous studies have been done on the event management in the frame of tourism discipline (Getz, 2000, 2008; Harris et al, 2001; Hede et al, 2002, 2003; Sherwood, 2007). This respect is a manifestation that especially individuals participating in events and destinations in which events take place are the focus of interest of researchers. Moreover, international researches in that field indicate that especially event management to be healthy, also individuals' motivation who participating events plays a decisive role (Backman et al, 1995; Chang, 2006; Crompton ve Mackay, 1997; Formica ve Uysal, 1996, 1998; Lee, 2000; Lee et al, 2004; McMorland ve MacTaggart, 2008; Mohr et al, 1993; Schneider ve Backman, 1996; Scott, 1996; Uysal et al., 1993). From this point of view, conducted studies have become a current issue with several approaches which reflecting different viewpoints to an evaluation in tourist behavior issue. Examination of tourist behavior allows us to understand the characteristics of tourists, accordingly it leads to the realization of more effective tourism activities and services.To understand of the importance of motivation by going down deep and to evaluate motivation in tourism are definitely important for event tourism and event management. The investigation of visitors? motivation to participate in events, the categorization of visitors? demographic characteristics and the classification of their participation motives contribute to event planning and marketing to a great extent.İzmir is one of the most important potent tourism centers in terms of the natural historical beauties and mild climate. Especially, in terms of its natural and historical values are evaluated, it is seen that it has been a witness to each year domestic and foreign tourists' visitation and become a current issue with several events. For many years, been identified with İzmir, İzmir International Fair is only one of these. It is fact that İzmir has been hosting various events and aforementioned events have been appealed to individuals who have different backgrounds and different characteristics.Also the purpose of this study is to classify the motives of individuals participating in the events of İzmir, the subgoal of the study is to set light to event tourism in İzmir, on the other hand to analyze the potential response of İzmir to these motives of individuals participating in the event. In this respect, the effect of research on area will occur to develop schemingly event tourism for professional sector representatives and local government who are active in event tourism, solve the problems about development and to convert İzmir into an important center of event tourism in the national and international field in the future .Quantitative research method has been determined as the research method. The research population consists of individuals in participating event tourism; the sample is determined by random selection of individuals in the events of İzmir. As research data is analyzed with SPSS, the findings are interpreted by comparing with the other researches taken place in the literature. Research on the nail is original in the literature especially in terms of being carried out in İzmir, comparison of individuals' motivation in participation in different events and the creation of typology. This research will contribute to sector in terms of giving an opinion to individuals who are assigned in tourism planning and marketing of İzmir. In other words, motives of participation in events are thought to contribute to literature in respect to have the characteristics of an example of research about economical, social and