Ege türkülerinin söz varlığı
Vocabulary of Aegean folk songs
- Tez No: 973466
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARASOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Toplumsal belleği oluşturan türküler; toplumun kültürünü, yaşantısını, duygularını, inançlarını anlatmada etkili bir araçtır. Kültürümüzü besleyen ve taşıyan bir arşiv olarak türküler, ağız özellikleriyle ve içerdiği dil malzemesiyle dikkat çekmektedir. Anadolu insanının içini döktüğü, kimliğini yansıttığı ve duygularını aktarma aracı olarak seçtiği türküler, kısa ve yalın anlatımına rağmen zengin bir dil malzemesine sahiptir. Bu çalışmanın kapsamını, Batı grubu ağızları içerisinde yer alan Ege Bölgesi ve bölgeyi oluşturan Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak illerine ait türküler oluşturmaktadır. Çalışmada, TRT Türk halk müziği repertuvarındaki türküler incelenmiştir. Bu çalışma; yalnızca bir ili değil, bir bölgeyi ele alan ilk söz varlığı incelemesi olması bakımından önem taşımaktadır. Çalışmada, temel söz varlığı içerisinde yer alan isimler ve fiiller tematik olarak tasnif edilmiştir. Tasnif edilen kelime ve kelime grupları, temel anlamlarının yanı sıra hangi metaforik anlamda kullanıldıysa o temanın altında verilmiştir. Derleme Sözlüğü'nde yer almayan kelimeler tespit edilmiş, bu kelimeler tezin sonuç bölümünde listelenmiştir. Bu çalışma, Derleme Sözlüğü'ne ve Türk dilinin söz varlığı çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Folk songs, which constitute the collective memory of society, are an effective tool in expressing the culture, lifestyle, emotions, and beliefs of the community. Serving as an archive that nourishes and preserves our culture, folk songs draw attention through their dialectal features and the linguistic elements they contain. Despite their concise and plain expression, folk songs—through which Anatolian people pour out their hearts, reflect their identities, and choose as a means of conveying their emotions—possess a rich repository of linguistic material. The scope of this study encompasses the folk songs belonging to the Aegean Region, which is included in the Western group dialects, specifically those from the provinces of Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, and Uşak. In this study, the folk songs included in the TRT Turkish folk music repertoire were examined. This study is significant as it is the first vocabulary analysis to addresses not just a single province, but an entire region. Within the study, nouns and verbs that constitute the basic vocabulary were thematically categorized. Alongside their core meanings, the classified words and word groups were also presented under the themes in which they were used metaphorically. Words not found in the Compilation Dictionary were identified and listed in the conclusion section of the thesis. This study aims to contribute to the Compilation Dictionary and to research on the vocabulary of the Turkish language.