İlköğretim 4. sınıf fen bilimleri ders kitabında bilimin doğası temsillerinin incelenmesi
Examining nature of science representations in 4th grade elementary science textbook.
- Tez No: 973467
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç:Öğrencilerin bilimin doğası ile ilgili anlayışlarının biçimlendirilmesinde önemli rolleri olan fen bilgisi ders kitaplarında bilimin doğasına yer verme durumlarının incelenmesidir. Yöntem: Ders kitabında bilimin doğasına nasıl yer verildiğini belirlemek için doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Fen bilimleri ders kitabı nitel betimsel analiz yöntemine göre analiz edilmiştir.İlköğretim 4. sınıf fen bilimleri ders kitabı betimsel olarak“Yeniden Kavramsallaştırılmış Aile Benzerliği Yaklaşımına Dayalı Bilimin Doğası”yaklaşımı dikkate alınarak incelenmiştir. Bu amaçla ders kitabında Aile Benzerliği Yaklaşımı'na (ABY)'ye göre yer verilen bilimin doğası unsurları incelenmiştir. Ders kitabı incelemesinde, kitap içeriği proje çalışması, etkinlik ve genel içerik bölümleri olarak ele alınmıştır. Bulgular:Ders kitabı incelenmesi sonucunda bilimin ABY'ye göre bilişsel-epistemik boyutunun alt boyutlarından biri olan bilimsel süreçlere kitapta yoğun olarak yer verildiği; sosyal-kurumsal boyutun alt boyutu olan bilimsel etik, sosyal kurumlar ve etkileşimler, politik güç yapıları boyutlarına hiç değinilmediği görülmektedir. Sonuçlar:Ders kitabında bilimsel süreçlere daha çok yer verilmesi öğrencilerin bilimsel yöntem kapsamında kullanılan becerilerin farkında olmalarına katkı sağlayabilir. Ancak bu süreçlerin hangi amaçlarla gerçekleştirildiği, bilimsel bilgilerin tarihi, sosyal ve etik yönlerinin eksikliği kapsamlı bir bilim anlayışı için yetersiz olacaktır. Diğer taraftan bilimin sosyal-kurumsal boyutu altındaki alt boyutların çoğuna neredeyse hiç yer verilmemesi, öğrencilerin bilimin yalnızca bir bilgi üretim süreci olmadığı, aynı zamanda toplumsal ve kültürel bir faaliyet olduğu gerçeğini anlamalarını zorlaştıracaktır.Bilimsel okuryazar bireylerin yetiştirilmesi amacına hizmet etmesi için ders kitapları da dahil olmak üzere fen eğitiminde bilimin doğasının tüm yönlerini kapsayacak daha dengeli bir yaklaşım sergilenmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose:It is an examination of the inclusion of the nature of science in science textbooks, which have an important role in shaping students' understanding of the nature of science. Method:Document analysis method was used to determine how the nature of sciencewas included in the textbook. These documents were analyzed according to the qualitative descriptive analysis method. The primary school 4th grade science textbook was examined descriptively, considering the Reconceptualized Family Resemblance Approach to Nature of Scince (RFN). For this purpose, the elements of the nature of science included in the textbook according to RFN were examined. In the textbook review, the content of the book was discussed as project work, activity and general content sections. Findings:As a result of the examination of the textbook, it was seen that scientific processes, which are one of the sub-dimensions of the cognitive-epistemic dimension of science according to RFN, were extensively included in the book. It seems that the dimensions of scientific ethics, social-institutions and interactions, and political power structures, which are the sub-dimensions of the social-institutional dimension, are not mentioned at all. Conclusions:Including more scientific processes in the textbook may contribute to students' awareness of the skills used within the scope of the scientific method. However, the purposes for which these processes are carried out and the lack of historical, social and ethical aspects of scientific information will be insufficient for a comprehensive understanding of science. On the other hand, almost no inclusion of most of the sub-dimensions under the social-institutions dimension of science will make it difficult for students to understand the fact that science is not only a knowledge production process, but also a social and cultural activity. In order to serve the purpose of raising scientifically literate individuals, a more balanced approach should be taken to cover all aspects of the nature of science in science education, including textbooks.