Akut miyokardit tanısı ile takip edilen hastaların nötrofil lenfosit oranlarının değerlendirilmesi
Evaluation of neutrophil-to-lymphocyte ratio in patients diagnosed and followed up with acute myocarditis
- Tez No: 973485
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUTANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Akut miyokardit, çocukluk çağında nadir fakat yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Tanısı çoğu zaman klinik bulgularla birlikte kullanılan nonspesifik biyobelirteçlere dayanır. Bu çalışmada, miyokarditli çocuklarda nötrofil/lenfosit oranının (NLR) tanısal değerinin belirlenmesi ve diğer hematolojik ile biyokimyasal parametrelerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma 2020–2023 yılları arasında Bursa Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde yürütülmüştür. Çalışmaya 66 miyokardit tanılı çocuk ve yaş-cinsiyet açısından benzer 50 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Miyokardit tanısı, klinik bulgular ve kardiyak enzim yüksekliği (troponin T, CK-MB) ile konulmuştur. Tüm olguların demografik, hematolojik ve biyokimyasal verileri ile EKG, EKO ve seroloji sonuçları değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir; t-test, Mann–Whitney U testi ve ROC analizi kullanılmıştır. Bulgular: Miyokarditli hastalarda lökosit, nötrofil ve monosit düzeyleri anlamlı olarak yüksek, lenfosit düzeyleri düşük saptanmıştır (p<0.001). Bu nedenle NLR değerleri kontrol grubuna göre belirgin şekilde artmıştır (p<0.001). ROC analizine göre NLR >2.25 değeri miyokarditi %62.5 duyarlılık ve %92 özgüllükle öngörmüştür (AUC=0.79; p<0.001). EKG'sinde anormallik olanlarda CK-MB ve troponin T yüksek bulunmuş, ancak NLR fark göstermemiştir (p=0.112). Sol ventrikül disfonksiyonu olanlarda NT-proBNP düzeyi anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (p=0.002). Sonuç: NLR, çocukluk çağı akut miyokarditinde tanısal değeri yüksek, ucuz ve kolay uygulanabilir bir parametredir. NLR'nin 2.25'in üzerinde olması, miyokardit olasılığını güçlü biçimde desteklemektedir. Rutin tam kan sayımıyla kolayca hesaplanabilmesi, bu parametreyi erken tanı ve risk sınıflamasında pratik bir araç haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute myocarditis is a rare but potentially life-threatening disease in childhood. Its diagnosis often relies on nonspecific biomarkers used in conjunction with clinical findings. This study aimed to determine the diagnostic value of the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) in children with myocarditis and to investigate its relationship with other hematological and biochemical parameters. Materials and Methods: This retrospective study was conducted between 2020 and 2023 in the Department of Pediatrics, Bursa City Hospital. A total of 66 pediatric patients diagnosed with acute myocarditis and 50 age- and sex-matched healthy controls were included. The diagnosis of myocarditis was based on clinical findings and elevated cardiac enzymes (troponin T and CK-MB). Demographic, hematological, and biochemical data, as well as electrocardiographic (ECG), echocardiographic (ECHO), and serology results, were analyzed. Data were evaluated using SPSS version 25.0, t-test and Mann–Whitney U and ROC analyses were applied. Results: Leukocyte, neutrophil, and monocyte levels were significantly higher, while lymphocyte counts were lower in the myocarditis group compared to controls (p<0.001). Accordingly, NLR values were markedly elevated in patients with myocarditis (p<0.001). ROC analysis revealed that an NLR cut-off value >2.25 predicted myocarditis with 62.5% sensitivity and 92% specificity (AUC=0.79; p<0.001). CK-MB and troponin T levels were significantly higher in patients with abnormal ECG findings, although NLR did not differ according to ECG status (p=0.112). NT-proBNP levels were significantly higher in patients with left ventricular dysfunction (p=0.002). Conclusion: NLR is an inexpensive, easily applicable, and valuable diagnostic parameter in pediatric acute myocarditis. An NLR value above 2.25 strongly supports the likelihood of myocarditis. Given its easy calculation from a routine complete blood count, NLR represents a practical tool for early diagnosis and risk stratification in clinical settings