Karting sporcularında reaksiyon zamanı, kavrama kuvveti, boyun stabilitesi ve postürün değerlendirilmesi
Evaluation of reaction time, grip strength, neck stability and posture in karting athletes
- Tez No: 973495
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÖZÜNLÜ PEKYAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Karting, profesyonel yarışçılar tarafından ve eğlence amaçlı rekreasyonel olarak kullanılabilen, genellikle üst seviye motor sporlarına geçiş basamağı olarak kullanılan bir spor türüdür. Bu araştırma, karting sporcuları ile sedanter bireylerin reaksiyon zamanı, kavrama kuvveti, boyun stabilizasyonu ve postür analizlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma kapsamında karting sporcuları, motor sporlarından kartingi aktif olarak yapan 18-24 yaş grubu gönüllü bireylerden; sedanter grup ise benzer yaş ve vücut kitle indeksine sahip, düzenli fiziksel aktivite yapmayan sedanter bireylerden oluşturulmuştur. Araştırmaya her iki gruptan toplam 64 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların reaksiyon zamanı Human Benchmark Reaksiyon Zamanı Testi, kavrama kuvveti Baseline El Dinamometresi, boyun stabilizasyonu kraniyoservikal fleksiyon testi protokolü (sfigmomanometre) ve postür analizi ise Yapay Zekâ Tabanlı Postür Değerlendirme ve Düzeltme Sistemi (APECS) mobil uygulaması kullanılarak değerlendirildi. Elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics v23.0 ve grafik çizimleri JASP 0.19.3.0 yazılım programları aracılığıyla analiz edilmiş ve gruplar arası farkların belirlenmesinde Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Analizler sonucunda reaksiyon zamanı, boyun stabilitesi ve kavrama kuvveti değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmiştir (p<0,05). Postür analizi bulguları, vücut hizalanması, baş eğimi, omuz hizalanması, pelvik tilt, diz ve ayak parametrelerinde gruplar arasında anlamlı fark olmadığını göstermiştir (p > 0,05) . Elde edilen sonuçlar, karting sporcularının spora özgü dinamik talepler nedeniyle reaksiyon zamanı, kavrama kuvveti ve boyun stabilizasyonu gibi parametrelerde sedanter bireylere göre daha iyi değerlere sahip olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, karting sporcularının performansını geliştirmeye yönelik antrenman programlarında reaksiyon zamanı, kavrama kuvveti ve boyun kas dayanıklılığı üzerine odaklanılmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Karting is a type of sport that can be used by professional racers as well as recreationally for entertainment purposes, and is generally regarded as a stepping stone to higher-level motorsports. This study was conducted with the aim of comparatively examining the reaction time, grip strength, neck stabilization, and posture analysis of karting athletes and sedentary individuals. Within the scope of the study, the karting athletes consisted of volunteer individuals aged 18–24 who actively participated in karting as a motorsport; the sedentary group consisted of sedentary individuals of similar age and body mass index who did not engage in regular physical activity. A total of 64 participants from both groups were included in the study. Reaction time was assessed using the Human Benchmark Reaction Time Test, grip strength with the Baseline Hand Dynamometer, neck stabilization with the craniocervical flexion test protocol (sphygmomanometer), and posture analysis with the AI Posture Evaluation and Correction System (APECS) mobile application. The obtained data were analyzed using IBM SPSS Statistics v23.0, and graphs were created with JASP 0.19.3.0 software, while the Mann-Whitney U test was used to determine intergroup differences. As a result of the analyses, a statistically significant difference was found in the variables of reaction time, neck stability, and grip strength (p<0.05). Posture analysis findings showed that there was no significant difference between the groups in body alignment, head tilt, shoulder alignment, pelvic tilt, knee, and foot parameters (p>0.05). The results indicate that, due to the sport-specific dynamic demands, karting athletes have better values compared to sedentary individuals in parameters such as reaction time, grip strength, and neck stabilization. These findings highlight the importance of focusing on reaction time, grip strength, and neck muscle endurance in training programs aimed at improving the performance of karting athletes.