Duygu düzenleme odaklı yaratıcı yazma etkinliklerinin özgül öğrenme bozukluğu olan ergenlerde stres seviyeleri ve başa çıkma becerilerine etkisi
The effect of emotion regulation focused creative writing activities on stress levels and coping skills in adolescents with specific learning disorder
- Tez No: 973541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİFCAN CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 14-18 yaş aralığında Özgül Öğrenme Bozukluğu tanısı olan ergenlere yönelik duygu düzenleme becerilerine odaklanan yaratıcı yazma etkinliklerinin, ergenlerin stres seviyeleri ve başa çıkma becerileri üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ön test – son test kontrol gruplu deneysel desende yürütülmüştür. Deney ve kontrol grupları, Kırklareli ilinin Merkez ilçesinde belirlenen bir rehabilitasyon merkezine devam eden Özgül Öğrenme Bozukluğu tanılı sekiz ergenden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak; ergenlerin stres seviyelerini belirlemek adına Ergenlerde Sıkıntı – Östres Ölçeği ve başa çıkmaya yönelik beceri puanlarının ölçülmesi için Bilinçli Başa Çıkma Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, çalışma grubunun küçük olması nedeniyle nonparametrik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Mann-Whitney U testi ile grupların öntest ve sontest puanları karşılaştırılmış, Wilcoxon Testi ile deney ve kontrol gruplarının içsel değişimleri incelenmiştir. Ayrıca, Cohen-d istatistiği ile programın etki büyüklüğü değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, ergenlerin östres seviyeleri, farkındalık düzeyleri ve dikkati dağıtma becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p<0.05). Cohen-d istatistiği sonuçlarına göre, deney ve kontrol grupları arasındaki farkın Östres ve Farkındalık alt boyutlarında yüksek düzeyde (d=0.80), Sıkıntı ve Dikkati Dağıtma alt boyutlarında orta düzeyde (d=0.50), Olumsuz Duyguları Önleme ve Kendini Yapıcı Olarak Ortaya Koyma alt boyutlarında ise düşük düzeyde (d=0.20) olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulguları, yaratıcı yazma etkinliklerinin Özgül Öğrenme Bozukluğu tanılı ergenlerin stres seviyeleri ve başa çıkma becerileri üzerinde farklı düzeylerde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of creative writing activities focused on emotion regulation skills on the stress levels and coping abilities of adolescents diagnosed with Specific Learning Disorder (SLD) between the ages of 14 and 18. The study was conducted using a pretest-posttest control group experimental design, one of the quantitative research methods. The experimental and control groups consisted of eight adolescents diagnosed with SLD who attended a rehabilitation center located in the central district of Kırklareli province. As data collection tools, the Adolescent Distress-Eustress Scale was used to assess adolescents' stress levels, and the Mindful Coping Scale was employed to measure their coping skills. Due to the small sample size, nonparametric analysis methods were utilized in the study. The Mann-Whitney U test was applied to compare the pretest and posttest scores between the groups, while the Wilcoxon test was used to analyze within-group changes in the experimental and control groups. Additionally, Cohen's d statistic was calculated to determine the effect size of the program. The findings revealed statistically significant differences in adolescents' eustress levels, awareness, and distraction abilities (p<0.05). According to Cohen's d results, the differences between the experimental and control groups showed a large effect size in the Eustress and Awareness subscales (d=0.80), a moderate effect size in the Distress and Distraction subscales (d=0.50), and a small effect size in the Prevention of Negative Emotions and Self Revealing subscales (d=0.20). The study findings suggest that creative writing activities have varying degrees of effectiveness on the stress levels and coping skills of adolescents diagnosed with Specific Learning Disorder.