İlköğretim 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde bellek destekleyicilerinin erişi ve kalıcılığa etkisi
The effect of memory supporters on achievement and retention in the fourth grade studies course
- Tez No: 97356
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilköğretim Sosyal Bilgiler dersinde sözel bilgilerin öğretilmesinde, geleneksel öğretim, görsel(imaj) ve işitsel (müziksel) destekleyicilerin 4. Sınıf öğrencilerinin bilişsel erişilen ile kalıcılığa etkisi incelenmiştir. Araştırma üç grup üzerinde yürütülmüştür. Gruplardan birisi“kontrol”grubu olarak belirlenmiş ve bu grupta geleneksel öğretim sürdürülmüştür. Deney gruplarından birine görsel bellek destekleyici, diğerine işitsel bellek destekleyici sağlanmıştır. Araştırmanın verileri Genel Yetenek Testi, Düzey Belirleme Testi kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular özetle aşağıdaki gibidir. 1. İlköğretim 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersi“Gerileme Devri”Ünitesinde sözel bilgilerin öğretilmesinde geleneksel öğretim, görsel bellek destekleyici ile işitsel bellek destekleyici kullanılan üç grubun toplam erişi puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. 2. İlköğretim 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersi“Gerileme Devri”Ünitesinde sözel bilgilerin öğretilmesinde geleneksel öğretim.görsel bellek destekleyici ile işitsel bellek destekleyici kullanılan üç grubun bilgi düzeyi erişi puanları arasında; işitsel bellek destekleyicilerin, görsel bellek destekleyicilerine ve geleneksel öğretime göre daha etkili olduğu gözlenmiştir. 3. İlköğretim 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersi“Gerileme Devri”Ünitesinde sözel bilgilerin öğretilmesinde geleneksel öğretim, görsel bellek destekleyici ile işitsel bellek destekleyici kullanılan üç grubun kavrama düzeyi erişi puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.4. İlköğretim 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersi“Gerileme Devri”Ünitesinde sözel bilgilerin öğretilmesinde geleneksel öğretim, görsel bellek destekleyici ile işitsel bellek destekleyici kullanılan üç grubun toplam kalıcılık puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Toplam kalıcılığı sağlamada sadece görsel bellek destekleyici kullanılan grubun, geleneksel öğretim yapılan gruba göre daha etkili olduğu gözlenmiştir. a-)Görsel bellek destekleyici ile işitsel bellek destekleyici kullanılan grupların bilgi düzeyi kalıcılık puanlarını sağlamada geleneksel öğretime göre daha etkili olduğu gözlenmiştir. b-)Görsel bellek destekleyici kullanılan grupjşitsel bellek destekleyici kullanılan grup ve geleneksel öğretim yapılan üç grubun kavrama kalıcılık puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, traditional teaching method, visual and audial supporters are used to investigate the cognitive achievement and retention levels of the fourth grade students in the Social Studies course. The research study was carried out on three groups; one of these was the control group, on which only traditional teaching was carried out while another group was supported by visual aids and the third by auditory aids. The data of this study were obtained by using a general ability test and a diagnostic test. The findings of this study are given below: 1. In the fourth grade Social Studies in teaching“Retrogression Period”, traditional teaching, visual memory supporters and audial memory supporters were used but no difference was found among these groups with respect to their total achievement points. 2. In the fourth grade Social Studies course, in teaching“Retrogression Period”, the traditional method, visual memory and audial memory supporters were used to learn obtained knowledge level. As a result audial memory supporter is found to be more effective than traditional method and visual memory supporter. 3. In the fourth grade Social Studies course in teaching“Retrogression Period”, traditional teaching method and visual memory supporters were used but no significant difference was found among three groups' comprehension scores. 4. In the fourth grade Social Studies course, in teaching oral terms of“Retrogression period ”traditional teaching,visual memory supporters and audial memory supporters were used among three groups and a meaningful difference has been observed among the total retention marks.To provide total retention among the three mentioned group only the group in which visual memory supporters were used has been found to be more effective than traditionally thought group.IV a-) With respect to the retention level at the knowledge level, visual and audial memory supporters were found to be more effective than the traditional teaching method. b-) No significant difference was found in the retention at comprehension level among the traditional teaching groups where audial and visual aids were used.