Ortaokul öğrenci sıra ve masalarının ergonomi ve standartlara uygunluğu açısından incelenmesi: Kırıkkale il merkezi örneği
Examination of middle school student desks and desks in terms of ergonomics and compliance with standards: Kirikkale provincial center example
  1. Tez No: 973589
  2. Yazar: MEHMET VARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Interior Design and Decoration, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Eğitim olgusu yaşamın her kesitinde, farklı boyutlarda; uyaran çevrenin baskınlığı, süreç bileşeni bireyin fiziksel ve bilişsel özelliklerine bağlı olarak duraksız sürmektedir. Eğitim faaliyetlerinde hedeflenen kazanımlara ulaşılması için etkin rehberler yanında koşullara uygun eğitim mekân ve araç-gereçlerine, planlı ve programlı eğitim yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Öğrenci, hayatında ilk planlı, kurallı görev ve faaliyetleri okul sistematiği içerisinde gerçekleştirmektedir. Okul sistematiğinin belirlediği eğitim öğretim süreçlerinde etkin rol alan okul mobilyaları; öğrencinin uygun vücut duruşunun devamının sağlanmasına, yürütülen etkinliklerin amaçlanan hedeflere ulaşmasına aracı olan önemli bir faktördür. Çalışmada, eğitim öğretim süreçlerinin ortaokul kademesi içerisinde eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanılan öğrenci sıra/sandalye ve çalışma masalarının, belirlenmiş standartlara uygunluğu, ergonomi ve tasarımsal yeterlilik seviyelerinin tespiti, Kırıkkale il merkezli bazı ortaokul örnekleri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of education continues uninterruptedly in every part of life, in different dimensions, depending on the dominance of the stimulus environment and the physical and cognitive characteristics of the process component individual. In order to achieve the targeted gains in educational activities, there is a need for effective guides as well as educational spaces and equipment suitable for the conditions, planned and programmed educational methods. The student performs the first planned, prescribed tasks and activities in his/her life within the school systematic. School furniture, which plays an active role in the education and training processes determined by the school systematic; It is an important factor that ensures the continuation of the student's appropriate body posture and helps the activities carried out to achieve the intended goals. In the study, the determination of the conformity of the student desks / chairs and desks used in educational activities in the secondary school level of educational education processes to the specified standards, ergonomics and design competence levels were examined through some secondary school samples based in Kırıkkale province.