İç kontrol sisteminin kurumsal yönetime etkisi: Bir eğitim vakfı örneği
The effect of internal control system on corporate governance: An educational foundation example
- Tez No: 973614
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Yapılan tezin amacı, COSO'nun beş temel bileşeninden oluşan iç kontrol sisteminin kurumsal yönetim ilkeleri üzerindeki etkilerini bir eğitim vakfı örneği üzerinden incelemektir. Çalışmada, vakıf çalışanlarının iç kontrol sistemi bileşenlerinin kurumsal yönetim üzerindeki etkilerine ilişkin algıları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Sözkonusu algıların cinsiyet, yaş, eğitim, kıdem (çalışma yılı) ve pozisyon gibi demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Metodolojik olarak, veri toplamak için soru formunu içeren betimsel bir çevrimiçi (online) anket yöntemi uygulanmıştır. Anket, 5'li Likert ölçeğine uygun olarak demografik özellikler ve COSO'nun temel iç kontrol bileşenleri ile kurumsal yönetim ilkelerine ilişkin sorulardan oluşmuştur. Anket vakıfta farklı bölüm ve pozisyonlarda çalışan 234 katılımcıya gönderilmiş ve 197 çalışandan yanıt alınmıştır. Veriler, SPSS-22 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Cronbach's Alpha testi ile kullanılan ölçeğin güvenilirlik değerleri tüm alt boyutlarda 0.70'in üzerinde bulunmuş, seçilen örneklemin % 95 güven aralığına ve % 5 örnekleme hata payına tekabül ettiği görülmüştür. Gerekli genel istatistiki testlere ve frekans dağılımlarına ilaveten, ilgili detaylarda korelasyon analizleri, faktör analizleri ve nonparametrik testlere de yer verilmiştir. Neticede, COSO'nun tüm bileşenlerinin kurumsal yönetim ilkeleri ile anlamlı ve pozitif bir ilişkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bu doğrultuda, H1 ana hipotezi tüm alt hipotezleriyle beraber kabul görmüştür. Çalışma, seçilen örnek eğitim vakfı, katılımcı sayısı, anket soruları-cevapları, uygulanan istatistiksel analiz v yöntemi ve testler ile sınırlıdır. Dolayısıyla daha genel sonuçlara ulaşmak için, daha farklı ve fazla sayıda eğitim vakfı, çalışan, anket sorusu ve istatistiki yöntemler/testler ile çalışmaların genişletilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the impact of COSO's internal control system, comprised of five core components, on corporate governance principles through the example of an educational foundation. The study investigated whether there was a significant relationship between the foundation employees' perceptions of the impact of the internal control system components on corporate governance. It also investigated whether these perceptions differed based on demographic characteristics such as gender, age, education, seniority (years of service), and position. Methodologically, a descriptive online survey method was used to collect data. The survey consisted of questions on a 5-point Likert scale regarding demographic characteristics, COSO's core internal control components, and corporate governance principles. The survey was sent to 234 participants working in various departments and positions at the foundation, and 197 employees responded. Data were analyzed using SPSS-22 statistical software. Reliability values for the scale used using Cronbach's Alpha were found to be above 0.70 across all subscales, and the selected sample corresponded to a 95% confidence interval and a 5% sampling error margin. In addition to the necessary general statistical tests and frequency distributions, correlation analyses, factor analyses, and nonparametric tests were also included in the relevant details. Consequently, it was concluded that all components of COSO have a significant and positive relationship with corporate governance principles. Accordingly, the main hypothesis H1, including all its subhypotheses, was accepted. vii The study is limited to the selected sample of educational foundations, the number of participants, the survey questions and answers, the applied statistical analysis method, and the tests. Therefore, to reach more general conclusions, it is recommended that the study be expanded with a wider and more diverse number of educational foundations, employees, survey questions, and statistical methods/tests.