Ortaokul öğrencilerinin kültürel mirasa yönelik farkındalıklarını geliştirmeye yönelik sosyal bilgiler dersi tasarımı (Çatalhöyük örneği)
Social studies course design to develop secondary school students' awareness of cultural heritage (Çatalhöyük case)
  1. Tez No: 973653
  2. Yazar: YAVUZ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TUNÇ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin kültürel miras farkındalığını geliştirmek amacıyla sosyal bilgiler dersinde (Çatalhöyük özelinde) etkinlikler tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesidir. Nitel araştırma yöntemleriyle, eylem araştırması deseninde yürütülen çalışmada, Sakarya'daki bir devlet okulunda öğrenim gören 20 öğrenci yer almıştır. Altı hafta süresince öğrencilere, kültürel miras farkındalıklarını geliştirmeye yönelik çeşitli etkinlikler uygulanmıştır. Katılımcılar, kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ve ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Veriler, yapılandırılmış görüşme ve etkinlik değerlendirme formlarıyla toplanmış; içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Bulgular, etkinliklerin öğrencilerin kültürel mirasa dair farkındalıklarını geliştirmeye yönelik olduğunu ve Çatalhöyük'teki kültürel ögeleri farklı bir bakış açısıyla değerlendirmelerine katkı sağladığını göstermektedir. Öğrenciler, etkinliklerin eğlenceli olduğunu, kalıcı öğrenmeye katkı sağladığını ve geçmişle kültürel bir bağ kurmalarına yardımcı olduğunu belirtmiştir. Bu araştırma, etkinlik temelli öğrenme yöntemlerinin ortaokul öğrencilerinin kültürel miras farkındalığını geliştirmede etkili olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, kültürel miras eğitiminin öğretim programına entegrasyonunun önemini vurgulamakta ve alanyazındaki benzer çalışmalarla tutarlılık göstermektedir. Bu çalışma, kültürel mirasın öğretim programlarında daha fazla yer alması gerektiğine dikkat çekmekte ve eğitimciler ile akademisyenlere yeni bir bakış açısı sunma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design, implement and evaluate activities in social studies course (with a special focus on Çatalhöyük) to develop cultural heritage awareness of middle school students. The study, which was conducted in an action research design with qualitative research methods, involved 20 students from a public school in Sakarya. For six weeks, various activities were applied to the students to develop their cultural heritage awareness. Participants were selected through convenience sampling and criterion sampling. Data were collected through structured interviews and activity evaluation forms and analyzed through content analysis. The findings show that the activities aimed to improve students' awareness of cultural heritage and contributed to their evaluation of cultural elements in Çatalhöyük from a different perspective. Students stated that the activities were fun, contributed to permanent learning and helped them establish a cultural connection with the past. This study revealed that activity-based learning methods are effective in developing middle school students' cultural heritage awareness. The findings emphasize the importance of integrating cultural heritage education into the curriculum and are consistent with similar studies in the literature. This study draws attention to the need for cultural heritage to be included more in curricula and has the potential to offer a new perspective to educators and academics.