1990 sonrası Anglo-Sakson ve Kıta Avrupası devletlerinde kamu yönetiminde yeni yaklaşımlar
New approaches in public administration in Anglo-Saxson and continental European states after 1990 s.
- Tez No: 97367
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
11 ÖZET Bu tezde 1990 sonrası kamu yönetimine egemen olan yeni paradigmalar Anglo-Sakson ve Kıta Avrupası devletleri temel alınarak incelenmiştir. Sözkonusu devletlerde 1990'lann başında yönetimde gerçekleştiği ileri sürülen 'devrimler'e ve paradigma değişimlerine ilişkin yaygın bir tartışma başlatılmıştır. Bu çalışmada, kamu yönetimi alanının gelişiminde ortaya çıkan farklı gelenekler bağlamında ele alınan yeni paradigmaların üç alt başlık altında sınıflandırılması amaçlanmıştır. 1970'lerin sonlarından itibaren kamu yönetimi pratiğinde giderek güçlenen 'yeni kamu işletmeciliği' paradigması İngiltere uygulaması temel alınarak incelenirken, 'girişimci devlet' ya da 'post-bürokratik' paradigma olarak adlandırılan gelişmeler daha çok Kuzey Amerikan yazınındaki tartışmalarla sınırlı tutulmuştur. Bu gelişmelerin yam sıra, sözkonusu paradigmalara karşı önerilen 'yönetişim' paradigması ise Kıta Avrupası yazınındaki tartışmalar bağlamında ele alınmıştır. Kamu yönetimi alamnda 1990 sonrası gerçekleşen değişimleri anlayabilmek için, 1990 öncesinin gelişmeleri ve temel tartışmaları tarihsel bir perspektiften incelenmiştir. 1980'lerin sonu ve 1990'lann başında neo-liberal politikaların yeniden yapılanması ve devletin rolünün yeniden tanımlanması kamu yönetimi alamnda radikal dönüşümler başlatmıştır. Bu dönemde 'yeni kamu işletmeciliği' ve bu paradigmanın temel aldığı piyasa modelinin değişen koşulların ihtiyaçlarına cevap veremediği gerçeğinin kabul edilmesi, kamu yönetimi kuramcılarını yeni tartışmalara itmiştir. Bütün bu tartışmalar iki temel paradigma ekseninde yer almıştır. Bunlardan ilki Kuzey Amerikan kamu yönetimi uygulamasında baskın hale gelen ve 'girişimci devlet' olarak adlandırılan paradigmadır. İkincisi ise, Kıta Avrupası yazınında önem kazanan 'yönetişim' paradigmasıdır. Kamu yönetiminde ortaya çıkan bugünkü gelişmelerin farklı kökleri gösterildikten sonra, her ne kadar birbirlerine karşıt olarak yükselme eğiliminde olsalar da, sözkonusu paradigmaların 'küresel kamu yönetimi paradigması' olarak tanımlanmaya çalışıldığı sonucuna varılmıştır. Sözkonusu tartışmalar yönetsel olmaktan çok, küreselleşme tezinin farklı yorumlarından kaynaklanan ideolojik temellere dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this thesis, new paradigms which dominated public administration as a discipline after 1990s, are examined with regards to Anglo-Saxon and continental European states. At the beginning of the 1990s, in these states there was a widespread debate about the so-called 'administrative revolutions' and paradigm shifts. In this study, it was aimed to take all these new paradigm and group them in three sub-heading in relations with the different traditions in the development of public administration field. While the 'new public management' paradigm which became increasingly prominent in the public administration from the late 1970s and onwards, is elaborated with in the context of English practice, whereas the other developments which are named as 'entrepreneurial goverment' or 'post-bureaucratic' paradigm mostly discussed in North American literature. In addition to these developments 'governance' paradigm which has arisen as a counter-argument to these paradigms is also examined within the context of arguments took place continental European literature. In order to understand the changes in public administration after 1990s, the developments and main debates that took place in the field before 1990s, are examined in a historical perspective. In the late 1980s and at the beginning of 1990s, restructuring of the neo-liberal policies and redesigning of the role of the state started radical transformations in the field of public administration. In this era it was accepted that the 'new public management' and the market model that was as a basis for the debate on the subject could not answer the need of changing conjuncture that led the public administration theoriests to new arguments. All these efforts took place around two main paradigms. The first one, is the so-called 'entrepreneurial government' which became dominant in the North American public administration practice. The second, on the other hand, is the 'governance' paradigm that became prominent in the continental European literature.IV After demonstrating the different routes of the current developments in public administration, it was concluded that although these paradigms have a tendency to arise as opposed to each-other, each of them are attempted to be defined as a 'global public administration paradigm'. These debates based on ideological foundations derived from different interpretation of globalization thesis rather than administrative ones.