Behavioral factors influencing the adoption of urban air mobility for airport transportation: A case study of Istanbul
Havalimanı ulaşımında kentsel hava ulaşımının benimsenmesini etkileyen davranışsal faktörler: İstanbul örneği
  1. Tez No: 973705
  2. Yazar: ALİ MALKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM TATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Kentsel Hava Hareketliliği (UAM), büyük ve yoğun şehirlerde havaalanı ulaşımı için yeni nesil bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, İstanbul'da havaalanı ulaşımı için UAM hizmetlerinin benimsenmesine yönelik halkın niyetini etkileyen davranışsal faktörleri incelemekte ve kavramsal çerçeve olarak Teknolojinin Kabulü ve Kullanımı Birleşik Teorisi 2'yi (UTAUT2) kullanmaktadır. Çalışmada nicel bir yöntem benimsenmiş, 202 katılımcıyla çevrimiçi bir anket uygulanmış ve veriler Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, performans beklentisi, keyfi motivasyon, kolaylaştırıcı koşullar, çaba beklentisi ve alışkanlık, UAM kullanımı niyeti üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Bunlar arasında performans beklentisi ve keyfi motivasyon en güçlü belirleyiciler olarak öne çıkmıştır. Fiyat değeri sınırlı bir etki gösterirken, sosyal etki istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Model, davranışsal niyetin %62'sini açıklamaktadır. Bu çalışma, kentsel hava ulaşımı alanındaki literatüre, bağlama özgü ve kuram temelli bir analiz sunarak katkı sağlamaktadır. Ayrıca, politika yapıcılar ve hizmet sağlayıcılar için adil, verimli ve kullanıcı dostu hava hareketliliği hizmetlerinin tasarlanması ve tanıtılmasına yönelik pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban Air Mobility (UAM) is emerging as a next-generation solution for airport transportation in large, congested cities. This study investigates the behavioral factors that influence the public's intention to adopt UAM services for airport access in Istanbul, using the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology 2 (UTAUT2) as a conceptual framework. A quantitative approach was applied through an online survey with 202 participants, and the data were analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM). The results show that performance expectancy, hedonic motivation, facilitating conditions, effort expectancy, and habit significantly influence behavioral intention to use UAM. Among these, performance expectancy and hedonic motivation were the strongest predictors. Price value had a marginal effect, while social influence was not statistically significant. The model explained 62% of the variance in behavioral intention. This study contributes to the growing body of research on urban air transportation by offering a context-specific, theory-based assessment of UAM acceptance. It also provides practical insights for policymakers and service providers to design and promote equitable, efficient, and user-friendly aerial mobility services in metropolitan environments.