Kazakistan öğretmenlerinin üstün yetenekli öğrencilerin eğitimine ilişkin görüşleri
Kazakhstan teachers' views on the education of gifted students
- Tez No: 973810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÇİTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Kazakistan'da görev yapan öğretmenlerin üstün yetenekli öğrencilerin eğitimi konusundaki görüşleri incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı doğrultusunda, durum çalışması deseni kullanılarak yürütülmüştür. Katılımcılar, Kazakistan'ın Aktau ilinde görev yapan 27 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama süreci, 24 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla yüz yüze gerçekleştirilen görüşmeler ile yürütülmüştür. Veri toplama aşamasının ardından, toplanan veri metne dökülerek, verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırma bulguları öğretmenlerin üstün yeteneklilerin eğitimine yönelik görüşlerinin olumlu olduğu, ancak üstün yeteneklilik ve üstün yetenekli çocuk hakkında ortak görüşlerinin olmadığı ve bu öğrencilerin çok çeşitli özelliklere sahip olduğuna dair görüşe sahip olduklarını görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin üstün yetenekli öğrencilere sınıf ortamında en çok ABC seviyeli öğretim programı, olimpiyat ve proje katılımı, ek ödev ve görev uyguladığı öne çıkmıştır. Bu bulgular, çalışma katılımcılarının üstün yeteneklilerin eğitiminin öneminin farkında oldukları, ancak bu öğrencilere yönelik sınıfta uygulanacak öğretim programı için planlanmış stratejiler olmadığını göstermektedir. Çalışma bulguları sonucunda, öğretmenleri üstün yeteneklilerin eğitimi alanında mesleki eğitimler oluşturarak desteklenmesi ve üstün yetenekli öğrencilere yönelik eğitim stratejileri geliştirilmesi, uygulanması ve artırılmasını önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined Kazakhstani teachers' views on the education of gifted children. The research was conducted using a qualitative research method and a case study. The study participants consisted of 27 teachers working in the Aktau province of Kazakhstan. Data were collected through face-to-face interviews using a 24-question semi-structured interview form. Following the data collection phase, the collected data was transcribed, and content analysis was used to analyze the data. The research findings revealed that teachers' views on the education of gifted children were positive, but they lacked a common understanding of giftedness and gifted children, and that these students possessed a wide variety of characteristics. Furthermore, it was highlighted that teachers most frequently used the ABC-level curriculum, participation in Olympiads and projects, and additional homework and assignments in the classroom for gifted students. These findings indicate that the study participants are aware of the importance of educating gifted children, but they lack planned strategies for implementing curriculum for these students. The study findings suggest that teachers should be supported by professional training in the field of gifted education and that educational strategies for gifted students should be developed, implemented, and enhanced.