Entellektüel sermayenin işletme değeri üzerine etkisi ve bir uygulama
The Effect of intellectual capital on a firms value and an application
- Tez No: 97383
- Danışmanlar: PROF.DR. NURHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ENTELLEKTÜEL SERMAYENİN İŞLETME DEĞERİ ÜZERİNE ETKİSİ VE BİR UYGULAMA Murat ERTUĞRUL İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Prof.Dr. Nurhan AYDIN Günümüzde, belirtileri özellikle son yıllarda teknolojide ve iletişimde meydana gelen gelişmelerle iyice artan, bilgi çağı olarak nitelenen yeni bir çağa girdiğimiz artık büyük ölçüde kabul edilmektedir. Bilginin paylaşılması ve geliştirilmesinde yeni çağla birlikte ortaya çıkan olağanüstü gelişmeler pek çok geleneksel doktrinin gözden geçirilmesini zorunlu kılmaktadır. İşletmecilik, yeni çağın etkilerini belki de en çok hisseden alanlardan birisidir. Bilgi, günümüz işletmelerinin en önemli değeri haline gelmiş durumdadır. İşletmeler, sahip oldukları bilgi unsurlarını verimli kullandıkları ölçüde yeni çağın rekabet ortamında ayakta kalabilecekler; bu gerekliliği rakiplerinden önce farkedip gerekli düzenlemeleri yaptıkları ölçüde de rakipleri karşısında rekabet avantajı sağlayabileceklerdir. Bilgi varlıkları yoğun olan işletmeler piyasada daha önce olmadığı ölçüde değerlenmektedir. Piyasalar artık en yüksek primi işletmelerin çalışanları, ilişkileri ve süreçleri ile oluşan ve entellektüel sermaye olarak adlandırılan bilgi altyapılarına vermektedir. Geleneksel olarak büyük ölçüde maddi varlıklara dayalı olarak yapılan işletme değerlemesi, bilgi çağanda işletmelerin değeri üzerinde anahtar konumunda olan ve maddi olmayan, bir başka ifadeyle görünmeyen varlık hükmündeki bilgi varlıklarına dayalı bir değerleme yapma ihtiyacına tam olarak cevap vermekten uzaktır. Çağdaş işletmelerin amacı hissedarların değerini maksimum yapmaktır. Bu amaca ancak işletmenin sahip olduğu entellektüel sermayeyi farketmesi, açığa çıkarması, ölçmesi ve raporlaması; kısaca yönetmesi ile ulaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF INTELLECTUAL CAPITAL ON A FIRM'S VALUE AND AN APPLICATION Today, it is widely accepted that we have entered a new age called“knowledge era”whose indicators have strongly emerged through developments in technology and communication. Extraordinary developments in sharing and developing knowledge, which have emerged with new era, oblige reexamining many traditional doctrines. Business management is perhaps one of the areas which feel effects of the new age most. Knowledge has been most important value component of today's businesses. The more businesses will use knowledge components they possess, the more they will have ability to remain in competition environment of the new era; and the more quickly they will realize this need and fulfil necessities about it, the more they will gain competitive advantages against their competitors. Businesses, which have intensive knowledge components, have been valuable in market more than they have ever been. Market has paid the most premium to knowledge substructure of businesses called“intellectual capital”which includes human resourses, relations and processes of business, any more. Traditional business valuation, which is based on tangible assets on a large scale, cannot completely meet the need of valuation based on intangible assets which have a big role on business value in knowledge era. The aim of modern businesses is to maximize shareholder value. Reaching this aim can be possible only by realizing, revealing, measuring and reporting; briefly managing intellectual capital they possess. HI