Yetişkinlerde uyku kalitesini yordamada sosyal medyanın cazibesi, sosyal onay ihtiyacı ve beden memnuniyeti
The affinity of social media, the need for social approval, and body appreciation in predicting sleep quality in adults
- Tez No: 973857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GONCA ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı uyku kalitesi ile yaş arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığı, cinsiyete göre uyku kalitesinin farklılaşıp farklılaşmadığı, sosyal medyanın cazibesi, sosyal onay ihtiyacı ve beden algısının uyku kalitesini yordayıp yordamadığını belirlemektir. Çalışmaya 18 yaşının üstünde 225 kadın, 179 erkek olmak üzere toplam 404 kişi katılmıştır. Araştırmada verileri toplamak için Uykusuzluk Şikâyetleri ve Uyku Kalitesi Temel Ölçeği, Sosyal Medyanın Cazibesi Ölçeği, Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği, Beden Memnuniyeti Ölçeği ve sosyo-demografik değişkenleri ele almak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken bağımsız örneklemler için t-testi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre uyku kalitesi ve yaş arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu; uyku kalitesinin cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmüştür. Bununla beraber uyku kalitesi ile sosyal medyanın cazibesi ve sosyal onay ihtiyacı arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki bulunmaktadır. Uyku kalitesi ve beden memnuniyeti arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki bulunduğu sonucuna varılmıştır. Sosyal medyanın cazibesi, sosyal onay ihtiyacı ve beden memnuniyeti değişkenlerinin uyku kalitesini düşük düzeyde yordadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a significant relationship between sleep quality and age, whether it differs according to gender variables, and whether social media appeal, need for social approval, and body perception predict sleep quality. A total of 404 people, 225 female and 179 male, over the age of 18 participated in the study. Basic Scale On Insomnia Complaints And Quality Of Sleep (Basıqs), Social Media Affinity Scale, Need for Social Approval Scale, Body Appreciation Scale, and Personal Information Form prepared by the researcher to address socio-demographic variables were used to collect data in the study. Independent samples t-test, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used to analyze the data. According to the results of the study, it was seen that there was a negative low-level significant relationship between sleep quality and age; sleep quality did not differ significantly according to gender. However, there was a negative low-level significant relationship between sleep quality and social media appeal and need for social approval. It was concluded that there was a low level positive significant relationship between sleep quality and body satisfaction. It was revealed that the attractiveness of social media, need for social approval and body satisfaction variables predicted sleep quality at a low level.