Kastamonu masallarının değerler aktarımı açısından incelenmesi
Analysis of Kastamonu folktales in terms of transmission of values
  1. Tez No: 973872
  2. Yazar: BERNA AKÇIL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHANGÜL DAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Education and Training, Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (folklor) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Kastamonu masallarında bulunan değerleri tespit etmek, bu masalların öğreticiliğini ve Türk kültürünü yansıtıcı özelliğini kullanarak onların değerler eğitiminde yararlanılacak bir materyal olduğunu vurgulamak ve Kastamonu masallarının değerler aktarımındaki özgün yapısını ortaya koymaktır. Masalların ders verici yönüyle değerler eğitimine katkı sağlayacağı düşünüldüğünden çalışma için masal türü seçilmiştir. Kaynak taraması ile bir araya getirilen Kastamonu masalları doküman incelemesi yöntemiyle incelenmiş, değerler fişleme yoluyla tespit edilerek türlerine göre tasnif edilmiş ve bu masalların değerler aktarımındaki zenginliği gösterilerek yorumlanmıştır. Ayrıca masallarda olumsuz davranışlar aracılığıyla değerlerin özendirildiği görülmüş ve kaçınılması istenen davranışlar bu bağlamda ele alınmıştır. Kastamonu masallarında değer türlerinden en fazla sosyal değerlerin bulunduğu saptanmıştır. Masalların eşitlik/adalet değeri bakımından zengin olması masal türünün öğüt verici özelliğiyle ve kötülüklerin cezalandırılıp iyiliklerin ödüllendirilmesiyle ilişkilendirilmiştir. Bazı masallarda kötülüklerin cezalandırılması yerine kişilerin pişmanlık duyarak iç hesaplaşmaları sonucu kötülükten vazgeçmeleri yoluyla adaletin sağlandığı görülmüştür. Bunun yanında masallarda yer alan ilmî değerlerin akıl ve bilime verilmesi gereken önemi göstermesi ve çeşitli halk inanışlarıyla bazı geçiş dönemi adetlerinin Kastamonu halk kültürünü yansıtması bakımından oldukça kıymetli olduğu düşünülmektedir. Masallarda tespit edilen her bir değerin Kastamonu halkının bireysel ve toplumsal yapısına ışık tuttuğu görülmüştür. Bu çalışmanın ailelere, eğitimcilere ve konu etrafında çalışan araştırmacılara değerler aktarımında masal kullanımı hususunda yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the values found in Kastamonu tales, to emphasize that these tales are a material to be used in values education by using their instructive and reflective feature of Turkish culture and to reveal the unique structure of Kastamonu tales in the transfer of values. Since it is thought that fairy tales will contribute to values education with their instructive aspect, the fairy tale genre was chosen for the study. Kastamonu fairy tales, which were brought together by source scanning, were examined by document analysis method, values were identified through plugging, classified according to their types and interpreted by showing the richness of these tales in the transfer of values. In addition, it was seen that values were encouraged through negative behaviors in fairy tales and the behaviors to be avoided were discussed in this respect. It was found that Kastamonu fairy tales have the highest number of social values among the value types. The richness of the tales in terms of equality/justice value was associated with the exhortative feature of the fairy tale genre and the punishment of evil and rewarding of good. In some fairy tales, instead of punishing evil deeds, it was seen that justice was ensured through people's regret and giving up evil deeds as a result of internal reckoning. In addition, it has been seen that the scientific values in the tales are very valuable in terms of showing the importance that should be given to reason and science and reflecting the folk culture of Kastamonu with various folk beliefs and some transitional period customs. It is thought that each value identified in the tales sheds light on the individual and social structure of Kastamonu people. It is thought that this study will help families, educators and researchers working on the subject to use fairy tales in the transfer of values.