Modern göçebelik bağlamında kamp karavan hayatı üzerine monografik bir inceleme
A monograph on camping caravan life in the context of modern nomadism
- Tez No: 973876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KOLUKISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (folklor) Bilim Dalı
Özet
Halk bilimi, insan hayatının tüm yönlerini kapsayan geniş bir disiplindir. Günümüzde modern göçebelik olarak kabul edilen ve insanların yaşam biçimlerini, birbirleriyle ilişkilerini, değerlerini yeniden şekillendiren karavan hayatının halk biliminin çalışma alanına girdiği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı; karavan kullanıcılarının deneyimlerini ve algılarını merkeze alarak bu yaşam şeklinin kültürel, sosyal ve psikolojik boyutlarını ortaya koymaktır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan Fenomenolojik Yaklaşım ile yürütülmüştür. Türkiye'nin farklı bölgelerinden karavan kullanıcılarına ulaşmak için Google Forms üzerinden bir anket uygulanmıştır. Anket soruları katılımcıların karavan yaşamına ilişkin deneyimlerini, beklentilerini, algılarını ve değerlendirmelerini ortaya çıkaracak şekilde tasarlanmıştır. Anket uygulaması tamamlandıktan sonra elde edilen veriler tasnif edilmiş, halk bilimi açısından değerlendirilip yorumlanmıştır. Araştırma sonuçları karavan yaşamının sadece bireysel bir tercih değil, aynı zamanda toplumsal bir olgu olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma karavan hayatının yalnızca bir tatil seçeneği olmadığını, bununla birlikte bir yaşam tarzı olduğunu göstermektedir. Karavan kullanıcıları, geleneksel değerleri yeniden yorumlayarak modern bir yaşam biçimi oluşturmaktadır. Karavan yaşamının halk bilimi penceresinden incelenmesi bu yaşam tarzının kültürel, sosyal ve psikolojik boyutlarını daha iyi anlamamızı sağlamıştır. Literatür taraması sonucunda bu konuda yapılacak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Bu bağlamda çalışmamız, karavan hayatı ile ilgili halk bilimsel araştırmalara öncülük etmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Folklore is a broad discipline covering all aspects of human life. Today, it is thought that caravan life, which is accepted as modern nomadism and reshapes people's lifestyles, relations with each other and values, falls within the field of study of folklore. The aim of this research is to reveal the cultural, social and psychological dimensions of this lifestyle by focusing on the experiences and perceptions of caravan users. The study was conducted with the Phenomenological Approach, one of the qualitative research methods. A survey was conducted via Google Forms to reach caravan users from different regions of Turkey. The survey questions were designed to reveal the participants' experiences, expectations, perceptions and evaluations of caravan life. After the survey was completed, the data obtained were classified, evaluated and interpreted in terms of folklore. The research results reveal that caravan living is not only an individual choice but also a social phenomenon. This study shows that caravan life is not only a vacation option, but also a lifestyle. Caravan users create a modern lifestyle by reinterpreting traditional values. Examining caravan life from the perspective of folklore has enabled us to better understand the cultural, social and psychological dimensions of this lifestyle. As a result of the literature review, it was seen that more research on this subject is needed. In this context, our study is important in terms of pioneering public scientific research on caravan life.