İkinci yabancı dil olarak Rusça öğreniminde birinci yabancı dil İngilizcenin ve karşılaştırmalı dil bilgisinin rolü (Türk öğrenci bakış açısıyla)
In learning russian as a second foreign language: The role of English as a first foreign language and comparative grammar (From the perspective of Turkish student)
- Tez No: 973875
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN ASMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan ilişkilerinin merkezinde yer alan bir iletişim aracı olarak dil, duygu, düşünce ve kültür paylaşımı noktasında vazgeçilmez bir araçtır. Dil öğrenim sürecinde dili, edinilmiş veya öğrenilen diğer dillerden bağımsız ele almak sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ancak dili bütünsel olarak değerlendirmek gerekmektedir. Dil öğrenme süreci üzerine ekleyerek devam eden bir faaliyettir. Bu sebeple, dilsel aktarım olgusunun bu süreç üzerindeki etkilerinin ele alınması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, yabancı dil öğretimindeki bilimsel temeller, birinci yabancı dil ve ana dilin, ikinci yabancı dil öğrenim sürecindeki etkilerini ve karşılaştırmalı dil bilgisinin rolünü ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, Erciyes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde birinci yabancı dil İngilizce ve ikinci yabancı dil olarak Rusça eğitimi alan 113 Türk öğrencinin dil öğrenme süreçlerinde karşılaştıkları olumlu ve olumsuz aktarımlar anket tekniği ile saptanmaktadır. Bu kapsamda, araştırmaya katılan kişiler, birinci yabancı dil İngilizce, ikinci yabancı dil Rusça dersi alan 10, 11 ve 12. sınıf kız ve erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Karşılaştırmalı dil bilgisi çalışmalarıyla İngilizce ve Rusça dillerindeki dil bilgisel benzerlik ve farklılıklar belirlenmektedir. Karşılaştırmalı dil bilgisi çalışmalarının iki dil arasındaki benzerlikler ve farklılıklar doğrultusunda öğrenme sürecindeki uygulamalarının süreç üzerindeki rolünün ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Dil öğrenim sürecini ele alan çalışmalar doğrultusunda, dilsel aktarımın dil öğrenen bireyler üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini mercek altına almak ve çözüm yolları önermek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
As a communication tool at the center of human relations, language is an indispensable means of sharing emotions, thoughts, and culture. In the language learning process, it is often a common situation to consider the language independently of other acquired or learned languages. Still, it is necessary to evaluate the language holistically. It is an ongoing activity by adds to the language learning process. For this reason, the effects of the phenomenon of linguistic transmission on this process need to be addressed. In this thesis study, it is aimed to reveal the scientific foundations of foreign language teaching, the effects of the first foreign language and the mother tongue in the second foreign language learning process, and the role of comparative language. In this context, the positive and negative transfers and processes experienced by 113 Turkish students from Erciyes Vocational and Technical Anatolian High School, who are receiving education in English as a first foreign language and Russian as a second foreign language, are identified through a questionnaire technique. Within this scope, the participants of the study consist of 10th, 11th, and 12th grade male and female students who are taking English as a first foreign language and Russian as a second foreign language. Through comparative grammar studies, the grammatical similarities and differences between English and Russian are identified. The aim is to reveal the role of comparative grammar practices in the learning process, based on the similarities and differences between the two languages. In line with studies addressing the language acquisition process, this research aims to examine the positive and negative effects of linguistic transfer on language learners and to propose possible solutions.