Acil servise karın ağrısı şikayetiyle başvurup akut pankreatit tanısı alan hastalarda BISAP skoru ile SII ve SIRI indekslerinin prognoza etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of BISAP score, SII, and SIRI indices on the prognosis in patients admitted to the emergency department with abdominal pain and diagnosed with acute pancreatitis
- Tez No: 973999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Arka plan-hedef: Akut Pankreatit (AP) tanısı alan hastalarda hastalığın şiddetini ve prognozunu belirlemek için çeşitli skorlamalar yapılmaktadır. Ancak tüm skorlamalara ve çalışmalara rağmen hastalığın şiddetini ve prognozunu öngörmek oldukça zordur. SII ve SIRI ise literatürde çeşitli araştırmalar ile desteklenen kullanışlı ve uygun maliyetli skorlamalardır. Biz de bu çalışmamızda acil servise karın ağrısı şikâyetiyle başvurup AP tanısı alan hastaların klinik seyrini değerlendirebilmek için BISAP skoru ile SII ve SIRI skorlamalarını karşılaştırdık. Gereç-yöntem: Araştırmamız retrospektif bir çalışma olup 1 Ocak 2022 – 31 Aralık 2024 arası Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi acil servisine başvuran karın ağrısı şikayetiyle başvurup AP tanısı alan 301 hasta çalışma kriterlerine uygun bulunup çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların tüm parametreleri Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS), hasta dosyaları üzerinden taranarak kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 301 olgudan %52,2'si kadın (n=157), %47,8'i erkek (n=144) idi ve yaş ortalaması 61,9 ± 17,0 yıl olarak bulunmuştur. Hastalara etiyolojik olarak bakıldığında biliyer nedenli pankreatit tanısı alan hasta sayısı 279(%92,7), nonbiliyer nedenli pankreatit tanısı alan hasta sayısı 22(%7,3)dir. Komorbiditeler arasında en sık görülenler hipertansiyon (%39,9) ve diabetes mellitus (%22,9) olarak tespit edilmiştir. Hastaların %81,4'ü (n=245) servis takibi sonrası taburcu edildi, %10,6'sı (n=32) yoğun bakıma yatırıldı, %8,0'ı (n=24) ise acil servisten doğrudan taburcu edildi. Çalışma grubunda bir aylık mortalite oranı %5,3 (n=16) olarak saptandı. Cinsiyet açısından fark izlenmedi. Diabetes mellitus varlığı mortalite ile ilişkili bulundu. Çalışmamızda BISAP, SII ve SIRI değerleri mortalite ve yoğun bakım yatışı ile anlamlı ilişki göstermiştir. ROC analizi sonucunda BISAP skorunun (AUC=0,841) yoğun bakım yatışını öngörmede en yüksek ayırt edici güce sahip olduğu saptanmıştır. SII (AUC=0,708) ve SIRI (AUC=0,728) de istatistiksel olarak anlamlı ayırt edicilik göstermiş olup, özellikle yüksek değerleri kötü klinik sonlanımlar ile ilişkili bulunmuştur. Çok değişkenli analizde yalnızca BISAP bağımsız prediktör olarak kalırken, SII ve SIRI mortalite ile ilişkili olmasına rağmen bağımsız belirleyici faktör olarak öne çıkmamıştır. Sonuç: BISAP, mortaliteyi ve yoğun bakım ihtiyacını öngörmede en güvenilir skor olarak bulunmuştur. SII ve SIRI ise bağımsız prediktör olmamakla birlikte, mortalite ile ilişkili bulunmuş ve klinik sonuçları yansıtmada anlamlı katkı sağlamıştır. Bu indeksler, düşük maliyetli ve kolay erişilebilir biyobelirteçler olmaları sayesinde acil serviste pratik olarak uygulanabilir. Sonuç olarak BISAP temel skor olarak kalmakla birlikte, SII ve SIRI ile birlikte kullanımı erken dönemde hasta prognozunu öngörmede klinisyenlere ek destek sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Background-aim: In patients diagnosed with Acute Pancreatitis (AP), various scoring systems are used to determine the severity and prognosis of the disease. However, despite these scoring systems and studies, predicting the severity and prognosis remains quite challenging. The Systemic Immune-Inflammation Index (SII) and the Systemic Inflammation Response Index (SIRI) are practical and cost-effective tools supported by various studies in the literature. In this study, we compared the BISAP score with SII and SIRI in patients admitted to the emergency department with abdominal pain and subsequently diagnosed with AP, in order to evaluate their clinical course. Material-method: Our study is a retrospective analysis, including 301 patients who presented to the Emergency Department of Manisa Celal Bayar University Hospital with abdominal pain and were diagnosed with Acute Pancreatitis (AP) between January 1, 2022, and December 31, 2024, meeting the study criteria. All patient parameters were reviewed and recorded using the Hospital Information Management System (HIMS) and patient files. Results: Of the 301 cases included in the study, 52.2% were female (n=157) and 47.8% were male (n=144), with a mean age of 61.9 ± 17.0 years. From an etiological perspective, the majority of patients (92.7%) were diagnosed with biliary pancreatitis, whereas a smaller proportion (7.3%) had non-biliary causes. Among comorbidities, hypertension (39.9%) and diabetes mellitus (22.9%) were identified as the most prevalent conditions. A total of 81.4% of patients (n=245) were discharged following inpatient ward follow-up, 10.6% (n=32) were admitted to the intensive care unit (ICU), and 8.0% (n=24) were discharged directly from the emergency department. The one-month mortality rate in the study group was 5.3% (n=16).No significant difference was observed regarding sex. The presence of diabetes mellitus was found to be associated with mortality. In our study, BISAP, SII, and SIRI values were found to be significantly associated with mortality and intensive care unit (ICU) admission. According to the ROC analysis, the BISAP score (AUC=0.841) demonstrated the highest discriminative power in predicting ICU admission. SII (AUC=0.708) and SIRI (AUC=0.728) also showed statistically significant discriminatory ability and were particularly associated with poor clinical outcomes at higher values. In multivariate analysis, only BISAP remained an independent predictor, whereas SII and SIRI, despite being associated with mortality, did not emerge as independent prognostic factors. Conclusion: BISAP was found to be the most reliable score for predicting mortality and the need for intensive care. Although SII and SIRI were not independent predictors, they were associated with mortality and contributed meaningfully to reflecting clinical outcomes. Due to their low cost and easy accessibility, these indices can be practically applied in the emergency department. In conclusion, while BISAP remains the primary scoring system, the combined use of SII and SIRI may provide additional support to clinicians in predicting patient prognosis at an early stage.