Ortalama platelet volümü (MPV) ve platelet dağılım genişliği (PDW) düzeylerinin akut apandisit hastalarında diagnostik değeri
Diagnostic value of mean platelet volume (MPV) and platelet distribution width (PDW) in patients with acute appendicitis
  1. Tez No: 479080
  2. Yazar: FATMA TORTUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATIF BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ortalama Platelet Volümü (MPV) ve Platelet Dağılım Genişliği (PDW) Düzeylerinin Akut Apandisit Hastalarında Diagnostik Değeri Giriş ve Amaç: Akut apandisit (AA), karın ağrısı şikayetiyle acil servise başvuran hastalarda acil cerrahi gerektiren en sık görülen durumdur. Sık görülen bir akut batın nedeni olmasına rağmen yanlış AA tanısı veya tanıda gecikme oranları günümüzde halen yüksek seyretmektedir. AA tanı veya ön tanısı ile cerrahi müdahele yapılan hastaların %5-30'unda apendiksin perfore olduğu, %5-40'ında apendiksin normal olduğu görülmektedir. Perforasyon riski ve postoperatif komplikasyonları azaltmak için cerrahlar erken apendektomiye eğilimlidir. Tanı amaçlı klinik bulgular, klinik skorlamalar ve radyolojik görüntülemelerin yanında biyokimyasal, hematolojik parametreler de kullanılmaktadır. AA tanısı için bakılan parametreler arasında lökosit (WBC), C-reaktif protein (CRP) veya prokalsitonin gibi inflamatuar belirteçlerin hiçbiri tanıda yüksek sensitivite ve spesifiteye sahip değildirler. Bu amaçla kullanılabilecek parametrelerden bir diğeri de ortalama platelet volümü (MPV) ve trombosit dağılım genişliği (PDW) olabilir. MPV ve PDW değerleri trombosit aktivitesinin bir göstergesidir. Periferik dolaşımda artan genç trombosit sayısı MPV ve PDW değerlerinin artışına neden olur. Amaç: Hastanemize karın ağrısı şikayetiyle başvuru sonucu yatırılan hastalardan, patolojik olarak AA tanısı alan hastalar ile gözlem sonrası operasyon yapılmadan taburcu edilen hastaların ayırıcı tanısında MPV ve PDW parametrelerinin rolünün araştırılması. Yöntem: Acil servise karın ağrısı şikayetiyle başvurup AA tanısıyla yatırılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Yatışı esnasında apendektomi olan ve patoloji raporları AA ile uyumlu olan hastalar AA(+), apendektomi olmayıp medikal tedavi sonrası taburcu edilen hastalar AA(-) olarak gruplandırıldı. Hastaların acil servise başvuru anındaki hemogram sonuçlarına elektronik hasta dosyalarından ulaşıldı. Verilerin istatistiği SPSS 20 paket programı ile yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda değerlendirilen hastaların %46,6'sı kadın (494), %53,4'ü (567) erkek hastalar olarak bulundu. Hastalarımızın %83,6'sı (888) AA (+), %16,2'si (173) AA (-) grubundadır. Hastaların AA (+) gruptaki yaş ortalaması (35±16) ile AA (-) gruptaki yaş ortalamaları (35±16) bulundu. MPV değerleri her iki grupta da referans değerler aralığında ve her iki grup arasında MPV değerleri arasında anlamlı bir fark yoktu (p=0,717).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Diagnostic Value of Mean Platelet Volume (MPV) and Platelet Distribution Width (PDW) In Patients With Acute Appendicitis Introductıon And Aim: Acute appendicitis (AA) is the most frequently encountered disorder in patients presenting to emergency department with the complaint of abdominal pain. In addition to clinical signs, clinical scoring systems and radiological imaging studies, some biochemical and hematological parameters can aid in the diagnosis. Mean platelet volume (MPV) and platelet distribution width (PDW) are among the parameters that can be used for this purpose. MPV and PDW are indicators of platelet activity. We aimed to investigate the role of MPV and PDW in differential diagnosis of patients presenting to our hospital with the complaint of abdominal pain, who were pathologically diagnosed with AA or were discharged after clinical follow-up without operation. Method: We retrospectively reviewed patients who were hospitalized due to diagnosis of AA after presenting with the complaint of abdominal pain. Those who underwent appendectomy and were pathologically diagnosed as AA were categorized as AA (+) study group, whereas those who did not undergo appendectomy and were discharged after medical treatment were categorized as AA (-) control group. Hemogram results at the time of presentation to emergency department were retrieved from the electronic patient medical files. Statistical analysis of the data was carried out with SPSS 20 package software. Results: Of all the examined patients, 46.6% (494) were female. 83.6% (888) were in the AA (+) group. There was no statistically significant difference between study and control groups regarding age. MPV values were within reference range in both groups, and did not show significant difference between the two groups (p=0.717). PDW values were significantly lower in the AA (+) patient group (p=0.007).