Ekonomik kompleksite ve finansal gelişmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: OECD ülkeri için bir uygulama
Impact of economic complexity and financial development on economic growth: An application for OECD countries
  1. Tez No: 974037
  2. Yazar: YELİZ AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Ekonomik kompeksite, bir ülkenin üretim kapasitesinin çeşitliliğini ve sofistikeliğini, dolayısıyla rekabet gücünü yansıtır. Bu kavram, bir ülkenin ihracat yapısının ne kadar çeşitli ve teknolojik olarak gelişmiş olduğunu ve bu ürünlerin küresel ölçekte ne derece özgün olduğunu değerlendirir. Daha kompleks ekonomiler genellikle bilgi yoğun, yüksek katma değerli ürünler üretir ve bu durum daha yüksek büyüme oranları ve uzun vadede daha fazla refah ile ilişkilidir. Ekonomik kompleksite teorisi, sadece mevcut ekonomik durumu değil, aynı zamanda sürdürülebilir büyüme potansiyelini de analiz etmeye olanak tanır. Finansal gelişme ise bir ekonominin finansal piyasalarının ve kurumlarının yapısı, etkinliği ve derinliği ile ilgilidir. Finansal gelişme, kaynakların daha verimli tahsisi, artan yatırım olanakları ve hızlanan ekonomik büyüme ile ilişkilidir. Bu çalışma, 2001–2021 dönemi için 36 OECD ülkesinde ekonomik kompleksite, finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki dinamik ilişkiyi incelemektedir. Sistem Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi (System GMM) kullanılarak yapılan analizler, bu değişkenler arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular hem ekonomik kompleksitenin hem de finansal gelişmenin ekonomik büyümeyi hızlandırdığını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, sürdürülebilir büyümenin sağlanabilmesi için finansal sektörün genişletilmesini ve daha kompleks, bilgi temelli bir ekonomik yapıya geçişi destekleyen bütünleşik politika yaklaşımlarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic complexity reflects the diversity and sophistication of a country's productive capabilities and, therefore, its competitiveness. It captures how diversified and technologically advanced a country's export structure is, and how unique these products are globally. More complex economies tend to produce knowledge-intensive, high-value goods, which are often linked to higher growth rates and greater long-term welfare. Economic complexity theory enables the assessment of not only current economic conditions but also a country's potential for sustained growth. Financial development, on the other hand, refers to the structure, efficiency, and depth of financial markets and institutions. It is associated with improved resource allocation, enhanced investment opportunities, and accelerated economic growth. This study investigates the dynamic relationship between economic complexity, financial development, and economic growth in 36 OECD countries over the period 2001–2021. Using the system Generalized Method of Moments (System GMM) estimation technique, the analysis reveals a significant positive relationship among these variables. The findings suggest that both economic complexity and financial development contribute to the acceleration of economic growth. These results underscore the importance of integrated policy approaches that simultaneously promote financial sector expansion and support the transition toward more complex and knowledge-based economic structures to achieve sustainable growth.