Mobilya tasarım ve üretimde atık malzemelerin değerlendirilmesinde uygun teknoloji seçimi
Choosing an appropriate technology for using waste materials in the the design and production of furniture
- Tez No: 97407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Mobilya tasarımı ve üretiminde atık malzemelerin değerlendirilmesinde uygun teknoloji seçimi olarak ele alınan tez çalışması, dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, atık. katı atık. geri dönüşüm ve geri dönüşümlü malzeme kavramları tanımlanmış ve katı atıklar sınıflandırılarak, toplama ve depolama sistemleri ele alınmıştır. Geri dönüşüme uygun malzeme çeşitleri ve bu malzemelere uygulanan geri dönüşüm tekniklerinin anlatıldığı ikinci bölümde ise. üretilen yeni malzemeler“endüstriyel malzeme”bağlamında güncel malzeme çeşitleriyle karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde, geri dönüşümlü malzemenin mobilya tasarım ve üretiminde kullanım teknikleri incelenerek, geri dönüşümlü malzeme ile üretilen mobilya tipleri örneklendirilmiştir. Türkiye' de atık ve geri dönüşümlü malzemeler dördüncü bölümde ele alınarak, katı atıkların toplanması, katı atıkların kontrolü yönetmeliği ve Türkiye" de geri dönüşümlü malzemelerin mobilya ve inşaat sektörlerindeki kullanımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research, which has been studied as choosing an appropriate technology for using waste materials in the design and production of furniture, consists of four chapters. In the first chapter the terms; waste, solid waste, recycling and a recycled material have been described. The classification, collection and storage of solid wastes have also been included in this chapter. In the second chapter, appropriate materials for recycling and application of recycling techniques have been worked out. New materials which are gained from recycling process, have been compared with the conventional materials in the means of an“industrial material”'. The techniques of using recycled materials in the design and production of furniture have been examined and classified in the third chapter. In the fourth chapter, use of recycled materials in Turkey have been explained including collection of waste materials and waste management, according to the laws. Recycled materials used in the furniture design and construction of buildings have been examined.