Çizgi roman tasarım teknikleri ve bir uygulama çalışması
Design technics of comic strip and an application study
- Tez No: 97408
- Danışmanlar: PROF. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Günümüzde“8. Sanat”olarak da adlandırılan çizgi roman, yazılı ve görsel imgelerin bir arada kullanılarak, belirli bir mesajın kitlelere iletilmesinde medyanın etkin bir görsel iletişim silahıdır. Bununla birlikte içerdiği görsel çeşitlilik dolayısıyla özgün bir grafik üründür 20. Yüzyıl içerisinde her alanda görülen büyük değişim grafik sanatında da köklü değişikliklere neden olmuştur. Buna paralel olarak grafik sanatındaki değişimin etkileri daha çok çizgi roman sanatında görülür. Sanatçıların tasarım sürecinde işledikleri konular geçmişin klasik yaklaşımlarından uzaklaşmış, değişen dünya düzeni içerisinde ortaya çıkan kavramları da kapsayacak şekilde genişlemiştir. Bunun sonucu olarak günümüzde çok sayıda çizgi roman türü görülmektedir. Bununla birlikte çizgi roman tasarımında kullanılan malzemelerde de çeşitlilik görülür. Özellikle son 20 yıl içerisinde çizgi roman tasarımında yağlı boya, suluboya gibi boyama tekniklerinin kullanımıyla, kolaj uygulamalarıyla, fotoğraf kullanımıyla karşılaşıldığı gibi teknolojideki ilerlemeye paralel olarak bilgisayar destekli uygulamalarla da sıkça karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada çizgi romanın tarihsel gelişim süresince günümüze değin geçirdiği düşünsel ve grafik değişim incelenerek, grafik sanatının çizgi roman içerisinde ne şekilde yer aldığı ve hangi durumlarda çizgi romanın görsel dili durumuna geldiği anlatılmıştır. Uygulama çalışmasında; çizgi romanın konusunu temel alan olaylar zincirini birebir dramatize etmesi için“rotoskopi”tekniğiyle kopyalandıktan sonra illüstrasyonu yapılan fotoğraflar ve bilgisayar ortamında çeşitli efektler verilerek hazırlanan fotoğrafların çizgi romanda kullanım olanakları denenmiş, özgün ve deneye dayalı bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Comic strip, which is named as 8th art nowadays, is a virtual communication material of media in transmitting a particular message to large number of people by using written and virtual images. In addition, it is a special graphic production thanks to its virtual variety. th Great changes in 20 century, which have been observed in every area, have also caused fundamental modification in the art of graphic. In parallel to this, the effects of modification in the art of graphic are observed largely in the art of comic strip. The topics elaborated by the artists during the period of design have gone far away from classical approaches of past and have been enlarged to an extend which includes the notions, occurred in a changing world order. As a result of this, we observe many kinds of comic strip nowadays. However, there are various materials used in the design of comic strips. Especially in the last 20 years, we have not only encountered the usage of painting techniques such as oil paint, watercolors; and application of collage and photos, but also other computer supported applications, parallel to technological development. In this study, the place of art of graphic in comic strip and the conditions, in which it becomes the virtual language of it, were tried to be explained by examining intellectual and graphical modification of comic strip during its historical development up to now. In the application study, illustrated photos, after being copied by“rotoscopy”technique so that the chain of events, based on comic strip's subject could be dramatized, is given various effects on computer, prepared photographs are tried in comic strips and a special and experimental study has been realized.