19. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk yarısına kadar Rus bestecilerin yapıtlarında arp kullanımı ve teknik öneriler
The use of the harp in the works of Russian composers from the 19th century to the first half of the 20th century and technical suggestions
- Tez No: 974096
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ERDEM ÇÖLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tezin temel kapsamı, ağırlıklı olarak 19. yüzyıl içinde yer alan Rus bestecilerinin düzenlemelerinde, solo yapıtlarında ve orkestra eserlerinde arpı nasıl ele aldığını inceleyerek, Avrupa'daki benzerlerinden farklı bir Rus Arp okulunun varlığını araştırmak, bir diğer taraftan bu repertuvarda yer alan arp yazısının teknik ve müzikal niteliklerini öne çıkaracak teknik önerilerde bulunmaktır. Bu temel eksenin dışında çalışmada ayrıca Rus arp okulunun 18. yüzyılın son çeyreğinden başlayarak 20. yüzyılın ilk yıllarına uzanan süreçte doğuşunu ve gelişimini tarihsel bir bakışla ele alarak Rusya'daki arp eğitiminin kültürel, pedagojik ve sanatsal bağlamda nasıl şekillendiğini incelenir. Çalışmanın ilk bölümünde, 1789 yılında St. Petersburg'da Jean-Baptiste Cardon'un öncülüğünde özellikle Smolni Enstitüsünde başlayan kurumsal arp eğitiminin,19. yüzyılın ortalarından itibaren St. Petersburg ve Moskova'daki konservatuvarların kuruluşu ile birlikte gelişimi değerlendirilir. Bu süreçte Albert Zabel, Ida Eichenwald, Aleksandr Ivanovich Slepuşkin ve Ksenia Erdeli gibi önde gelen sanatçıların pedagojik katkıları, arpın hem icracı hem de öğretici kimliğinin güçlenmesinde belirleyici olur. Slepuşkin'in anatomik yapıya dayalı metodolojisi ve Erdeli'nin repertuvarı genişleten eğitim anlayışı, Rus arp okulunun farklı ekoller arasında şekillenmesini sağlar. Tezin izleyen bölümleri Glinka'nın Mozart'ın Bir Teması Üzerine Çeşitlemeler, Noktürn ve Ruslan ve Ludmilla operası; Rimsky-Korsakov'un Şehrazat ve İspanyol Kapriçyosu; Çaykovski'nin Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel ve Fındıkkıran baleleri; Glière'in Arp Konçertosu ile Stravinski'nin Ateş Kuşu ve Petruşka eserlerinde arp yazısı, teknik ve müzikal açıdan ayrıntılı olarak incelenir. Her eserde pedal düzenlemeleri, el pozisyonları, pasaj çözümlemeleri ve çalgıya özgü uygulamalar yorumcu bakış açısıyla değerlendirilir. Bu analizler arpın besteciler tarafından nasıl konumlandırıldığını, dönemsel stillerle olan ilişkisini ve farklı yaklaşımlarla nasıl yorumlanabileceğini ortaya koyarak çalışmanın uygulamaya dönük yönünü güçlendirmeyi hedefler. Çalışma yapılan araştırmalar ve analiz sonucu, Rus Arp Okulu'nun tarihsel ve içerik açısından bir değerlendirmesi ile tamamlanır.
Özet (Çeviri)
The main scope of this thesis is to investigate how Russian composers of the 19th century approached the harp in their arrangements, solo works, and orchestral compositions, thereby exploring the existence of a distinct Russian Harp School that differs from its European counterparts. At the same time, the study aims to propose technical suggestions that highlight the technical and musical qualities of harp writing within this repertoire. Beyond this primary axis, the study also examines the emergence and development of the Russian Harp School from the last quarter of the 18th century to the early years of the 20th century, analyzing how harp education in Russia took shape within cultural, pedagogical, and artistic contexts from a historical perspective. The first part of the study evaluates the institutional harp education initiated in 1789 in St. Petersburg under the leadership of Jean-Baptiste Cardon, particularly at the Smolny Institute, and its development following the establishment of conservatories in St. Petersburg and Moscow in the mid-19th century. During this process, the pedagogical contributions of prominent artists such as Albert Zabel, Ida Eichenwald, Aleksandr Ivanovich Slepushkin, and Ksenia Erdely played a decisive role in strengthening the dual identity of the harp as both a performance and teaching instrument. Slepushkin's anatomy-based methodology and Erdely's approach that expanded the harp repertoire contributed to the formation of the Russian Harp School among different stylistic traditions. The following sections of the thesis provide a detailed technical and musical analysis of Glinka's Variations on a Theme by Mozart, Nocturne, Ruslan and Lyudmila opera; Rimsky-Korsakov's Scheherazade and Capriccio Espagnol; Tchaikovsky's ballets Swan Lake, The Sleeping Beauty, and The Nutcracker; Glière's Harp Concerto; and Stravinsky's The Firebird and Petrushka. In each work, pedal arrangements, hand positions, passage analyses, and harp-specific applications are examined from a performer's perspective. These analyses aim to strengthen the practical dimension of the study by revealing how composers positioned the harp, its relationship with stylistic tendencies of the period, and how these works can be interpreted through various performance approaches. The study concludes with a historical and contextual evaluation of the Russian Harp School based on the findings and analyses conducted.