İnsan sosyalliğinin kökeni ve Jean - Jacques Rousseau antropolojisi temelinde politik insan
The origin of human sociality and political man on the basis of Jean - Jacques Rousseau anthropology
- Tez No: 974097
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BAYAR BRAVO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
Özet
İnsanı, ve insana dair sosyalliği ele alma çabası, antik Yunan felsefe geleneğinden bugüne kadar birçok düşünürü meşgul etmiş, felsefi sistemlerinin içerisinde kendine yer bulmuştur. İnsan topluluklarının beraber yaşama pratiği, insan doğası ile birlikte toplum, devlet, hukuk, siyaset gibi kavramların da yaratımında aktif rol oynamıştır. İnsan hayatına direkt sirayet eden ve olumlu olumsuz değişimlere neden olabilen söz konusu kavram ve pratik alanları halen daha nihai bir sonuç üzerinde uylaşım sağlanacak şeklide masaya yatırılamamıştır. Söz konusu çatışma hali toplumun ve bireylerin karşılaştıkları olumsuzlukların kaynağı durumundadır. Toplumsal ilişkilerin sonucu olan eşitsizlik, sömürü, yabancılaşma, yozlaşma gibi olumsuzluklar, bu olumsuzlukların ortadan kaldırılma teşebbüsleri ve bu teşebbüslerin dayandığı teorilerin arasında Jean – Jacques Rousseau'nun da insana ve topluma dair çıkarımları başat durumdadır. İşbu çalışmada insan doğasının evrimsel gelişimi, Rousseau'nun antropolog kişiliği bağlamında insan, ayrıca toplumsallığın insanı yönlendirdiği politize olma durumu tahlil edilmiş, zoon politikon iddiası güçlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effort to understand the human being and human sociality has occupied many philosophers from the tradition of ancient Greek philosophy to the present day, finding a place within their philosophical systems. The practice of living together in human communities has played an active role, alongside human nature, in the creation of concepts such as society, state, law and politics. These concepts and practical fields, which directly affect human life and can lead to both positive and negative changes, have not yet been brought to the table in a way that results in a final consensus. This ongoing state of conflict lies at the root of the challenges faced by societies and individuals. Negative outcomes such as inequality, exploitation, alienation and corruption¬—which are the results of social relations—as well as the attempts to eliminate these outcomes and theories underlying such attempts, all include the prominent ideas of Jean-Jacques Rousseau regarding humanity and society. Therefore, this study analyzes the evolutionary development of human nature, the human being within the context of Rousseau's anthropological character, and the politicization driven by sociality. It seeks to strengthen the argument of the zoon politikon.