Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe öğrenme tutumlarının incelenmesi
Investigation of the Turkish learning attitudes of foreign students
  1. Tez No: 974098
  2. Yazar: FARAH ADIL ABDULAMEER AL-RUBAYE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim görmek amacıyla Türkiye'ye gelen ve anadili Türkçe olmayan yabancı öğrencilerin yabancı dil olarak Türkçe öğrenmeye ilişkin tutumlarını belirlemeyi, Türk kültürü ve diline ilişkin algılarını, dil ihtiyaçlarını ve yabancı dil olarak Türkçe öğrenmenin zorluk derecelerini bilmenin yanı sıra, Türkçe öğrenmenin zorluk derecelerindeki farklılıkları da tespit etmeyi amaçlamaktadır. Dil öğrenme sürecine cinsiyet, yaş gibi demografik değişkenlerin etkisinin incelenmesinin yanı sıra yabancı öğrencilerin anadili ile Türkçe arasındaki benzerlikler açısından da değerlendirme yapılmıştır. Araştırma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) bünyesinde Türkçe eğitimi alan ve Türkçe seviyesi A1'den C1 seviyesine kadar farklılık gösteren 360 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu öğrencilere beşli likert türünde bir ölçek uygulanarak veri seti derlenmiştir. Toplanan veriler SPSS paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Toplanan verilerinin normalliği test edildikten sonra normal dağılım gösteren verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi, normal dağılım göstermeyen veriler için ise Mann Whitney-U testi ve Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Araştırmada ayrıca kadınların Türkçe öğrenmede erkeklere göre az da olsa daha fazla zorluk yaşadıkları, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde her düzeyde eşit şekilde plan ve yöntemlerin geliştirilmesi gerektiği ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the attitudes of foreign students who come to Turkey to study at undergraduate and graduate levels but whose native language is not Turkish, towards learning Turkish as a foreign language. In addition to knowing their perceptions of Turkish culture and language, their language needs and the difficulty levels of learning Turkish as a foreign language, it also aims to identify the differences in the difficulty levels of learning Turkish. In addition to examining the language according to variables such as gender and age, it is also aimed to examine the similarities between the foreign student's native language and Turkish. The research was conducted on 360 students who received Turkish education at Ondokuz Mayıs University Turkish Teaching Application and Research Center (TÖMER) and whose Turkish level varied from A1 to C1 level. The data set was compiled by applying a five-point Likert scale to these students. The collected data were analyzed with the help of SPSS package program. After testing the normality of the collected research data, one-way analysis of variance was used to analyze normally distributed data, and Mann Whitney-U test and Kruskal Wallis-H test were used for non-normally distributed data. They face fewer difficulties in learning. The research also revealed that women have slightly more difficulties than men in learning Turkish, and that plans and methods should be developed equally at all levels in teaching Turkish as a foreign language.