The relationships between childhood trauma and eriksonian psychosocial developmental stages
Çocukluk çağı travması ile eriksonian psikososyal gelişim aşamaları arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 974104
  2. Yazar: ALPER UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER VOLTAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ted Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çocukluk çağı travmalarının Erikson'un psikososyal gelişim evrelerini yordayıp yordamadığını incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini, yaşları 18 ile 40 arasında değişen 337 yetişkin (249 kadın, 76 erkek ve kendini bu iki kategori dışında tanımlayan 12 katılımcı) oluşturmuştur. Çocukluk çağı travmalarını ölçmek için Çocukluk Çağı Travma Ölçeği 33 (CTQ-33), psikososyal gelişimi ölçmek için ise Gözden Geçirilmiş Erikson Psikososyal Gelişim Evreleri Envanteri (MEPSI) kullanılmıştır. Katılımcıların henüz bu evrelere ulaşmamış olmaları nedeniyle son iki gelişim evresi değerlendirmeye dahil edilmemiştir. 337 katılımcıya elverişli örnekleme yöntemiyle ulaşılmış ve veriler çevrimiçi araçlar aracılığıyla toplanmıştır. Veriler Jamovi 2.6.44 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çocukluk travmalarının Erikson'un psikososyal gelişim evrelerini yordayıp yordamadığını belirlemek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar, çocuklukta yaşanan olumsuzlukların psikososyal gelişimin güven, özerklik, girişim, çalışkanlık, kimlik ve yakınlık evrelerini anlamlı düzeyde yordadığını göstermiştir. Çocukluk çağı travmalarındaki artış, güven, özerklik, girişim, çalışkanlık, kimlik ve yakınlık aşamalarında anlamlı düzeyde azalmayla sonuçlanmıştır. Çocukluk travması, psikososyal gelişim evrelerindeki varyansı %4,2 ile %10,9 arasında açıklamıştır. Bulgular, Erikson'un psikososyal gelişim kuramını desteklemenin yanı sıra Şema Terapi'ye ait duygusal yoksunluk, bağımlılık, özerklik ihtiyacı ve kimlik gelişimi gibi kavramlarla da uyum göstermiştir. Son olarak, güven ve yakınlık aşamalarına ilişkin bulgular, Levine & Heller'ın (2010) bağlanma kuramıyla da örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine whether childhood trauma predict Eriksonian psychosocial developmental stages. The sample consisted of 337 adults aged between 18 to 40 (249 females, 76 males, and 12 participants identifying other than these two). Childhood Trauma Scale 33 (CTQ-33) was utilized to measure childhood trauma and Modified Erikson Psychosocial Development Stages Inventory (MEPSI) was utilized to measure psychosocial development. Only the first six developmental stages were included in the evaluation, excluding the last two stages, as the sample has not reached those two stages yet. A total of 337 participants were selected through convenience sampling method. The data were collected through online tools. The data were analyzed through Jamovi 2.6.44 program. A simple regression analysis was conducted to measure whether childhood trauma predicts Eriksonian psychosocial developmental stages. The results demonstrated that childhood adversities significantly predict trust, autonomy, initiative, industry, identity, and intimacy stages of psychosocial development. The increase in childhood trauma resulted in decrease in trust, autonomy, initiative, industry, identity, and intimacy levels. Childhood trauma explained the variance of psychosocial developmental stages, ranging from 4,2% to 10,9%. In addition to confirming Eriksonian psychosocial development theory, the findings were also consistent with the concepts of Schema Therapy such as emotional deprivation, dependency, need for autonomy, and identity development. Lastly, the findings for the trust and intimacy stages aligned with Levine & Heller's (2010) approach to attachment.