Babalarda çocukluk çağı travmaları babalık algısı ve şiddet eğilimi arasındaki ilişkiler
Childhood Trauma in Fathers: The Relationships Between Fatherhood Perception and Aggression Tendencies
  1. Tez No: 929009
  2. Yazar: AMİNENUR DUYGU BEKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, babalardaki çocukluk çağı travmalarının babalık rolü algısı ve şiddet eğilimleri ile olan ilişkisini incelemektir. Araştırma, babalık algısı ve şiddet eğilimleri üzerinde etkili olan faktörlerin anlaşılmasını hedefleyerek, bu konudaki literatüre önemli bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma 354 katılımcı ile gerçekleştirilmiş, veriler SPSS yazılımının 27. sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, çocukluk çağı travmalarının babalık rolü algısı üzerinde olumsuz etkiler yarattığını, bununla birlikte şiddet eğilimlerinin travmalarla paralel olarak arttığını göstermiştir. Araştırmada, sosyo-demografik değişkenler, yaş, eğitim düzeyi, gelir durumu ve kişilik özelliklerinin babalık algısı ve şiddet eğilimleri üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Sonuçlar, çocukluk çağı travmalarının babalık rolü algısını ters yönde etkilerken, şiddet eğilimlerini doğrudan artırdığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, düşük eğitim düzeyi ve düşük gelir grubundaki bireylerin daha olumsuz bir babalık algısına ve daha yüksek şiddet eğilimlerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, babaların geçmişte yaşadığı travmaların, babalık rollerini algılama biçimlerini ve şiddet eğilimlerini nasıl şekillendirdiğine dair önemli bir içgörü sunmaktadır. Çalışma, babalığın toplumsal ve bireysel boyutlarına ışık tutarak, gelecekteki araştırmalara ve uygulamalara rehberlik etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The amm of thms study ms to mnvestmgate the relatmonshmp between chmldhood trauma mn fathers and themr perceptmon of fatherhood roles as well as themr tendencmes toward vmolence. Thms research seeks to contrmbute smgnmfmcantly to the lmterature by exammnmng factors that mnfluence the perceptmon of fatherhood and tendencmes toward vmolence. The study was conducted wmth 354 partmcmpants, and the data were analyzed usmng versmon 27 of the SPSS software. The fmndmngs reveal that chmldhood traumas have a negatmve mmpact on the perceptmon of fatherhood roles, whmle tendencmes toward vmolence mncrease mn parallel wmth the presence of such traumas. Addmtmonally, the study exammnes the effects of socmo-demographmc varmables, mncludmng age, educatmon level, mncome status, and personalmty tramts, on the perceptmon of fatherhood and tendencmes toward vmolence. The results mndmcate that chmldhood traumas mnversely affect fatherhood perceptmon and dmrectly mncrease tendencmes toward vmolence. Addmtmonally, mndmvmduals wmth lower educatmon levels and mncome groups demonstrated a more negatmve perceptmon of fatherhood and hmgher tendencmes toward vmolence. These fmndmngs provmde crmtmcal mnsmghts mnto how fathers' past traumas shape themr perceptmons of fatherhood and tendencmes toward vmolence. By sheddmng lmght on the socmal and mndmvmdual dmmensmons of fatherhood, thms study amms to gumde future research and practmces mn the fmeld.