Yeni dini hareketlerde tanrı tasavvurları
Consepts of god in new religious movements
- Tez No: 974110
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
Özet
Teknolojiyle birlikte hızla değişen ve gelişen dünyada değişmeden kalan bir olguyla karşılaşmak neredeyse imkânsızdır. Nitekim dünya küçük bir köy haline gelmiş dünyanın bir ucundaki oluşum ve değişim diğer ucunda da görünür hale gelmiştir. Kısaca teknolojinin değişime en büyük katkısı küreselleşmedir diyebili-riz. Küreselleşme, sekülerleşme, bireyselleşme toplumların gelenek ve kültürlerin-de ciddi değişimlere sebep olmuştur.“Kutsal algısı”,“insanın kutsalla ilişkisi”,“ona yüklediği anlam”değişmiş, farklı tasavvurlar meydana gelmiştir. Giriş ve sonuç dışında İki bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde dünya dinlerinin tanrı tasavvurları çalışılmıştır. Dünya dinleri tanrı tasavvurları açısından monoteist, düalist, henoteist, politeist dinler şeklinde sınıflandırılmış daha sonra özellikle Yeni Dini Hareketlerin etkilendikleri dinler seçilerek tanrı ta-savvuru açısından ele alınmıştır. Monoteist dinlerde Peygamber inancına dayanan Yahudilik, Hristiyanlık, İslam dinleri seçilerek Tanrı inançları incelenmiştir. Düaist dinlerde Mecusilik, henoteist dinlerde ise hem uygulamaları hem de tanrı inancı açısından Yeni Dini Hareketlerin en çok etkilendiği Hinduizm ele alınmıştır. Polite-ist dinlere örnek olarak da Şintoizm ve Pagan dinler genel tanrı inançları açısından belli tasniflere ayırarak incelenmiştir. İkinci bölümde Yeni Dini Hareketlerinde Tanrı Tasavvuru konu edinilmekte-dir. Farklı tanrı tasavvurlarına sahip olan hareketler öncelikle tanrı anlayışı ve inançları açısından dört farklı grupta tasnif edilmiştir. İçlerinden çıktıkları gelenek-sel dinleri devam ettirenler; Yehova Şahitleri, Yedinci Gün Adventistleri ve Soka Gakkai bu başlık altında incelenen hareketlerdir. İçlerinden çıktıkları dinsel gelene-ği reddeden YDH için Satanizm örnekleminde bu gruptaki diğer hareketlere de de-ğinilmiştir. Pagan inancını benimseyenler başlığında isminden sıklıkla bahsedilen Wicca, Candomble örnekleminde diğer hareketlere zaman zaman yer verilmiştir. Son olarak kurucularının kendilerini tanrı ya da tanrının enkarnasyonu olarak ta-nımlayanlara örnek olarak Satha Sai Baba Hareketi ve Moon Yeni Dini Hareketi tanrı anlayışı açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a world that is rapidly changing and developing with technology, encountering a phenomenon that remains unchanged is nearly impossible. Indeed, the world has become a“global village,”where developments and transformations occurring in one corner are immediately rendered visible in another. In brief, it can be stated that the most significant contribution of technology to transformation is globalization. Globalization, secularization, and individualization have led to profound changes in the traditions and cultures of societies. The“perception of the sacred,”“the relati-onship of human beings with the sacred,”and“the meaning ascribed to it”have all been altered, giving rise to diverse conceptions. A part from the introduction and conclusion, this study consists of two main sections. The first section examines the conceptions of God within world religions. In terms of divine conceptions, world religions have been categorized as monothe-istic, dualistic, henotheistic, and polytheistic. Following this classification, particu-lar attention has been given to those religions that have had a significant influence on New Religious Movements, analyzing them from the perspective of their con-ceptions of God. Among monotheistic religions, Judaism, Christianity, and Islam—anchored in belief in prophets—have been studied in terms of their understanding of God. Among dualistic religions, Zoroastrianism has been addressed; among he-notheistic religions, Hinduism has been emphasized, both for its practices and its conception of divinity, as it has profoundly influenced New Religious Movements. As for polytheistic religions, Shinto and Pagan traditions have been examined, clas-sified according to their general conceptions of divinity. The second section is devoted to the conception of God in New Religious Movements. These movements, which embody diverse understandings of the divi-ne, have first been categorized into four groups based on their theological perspec-tives and beliefs. The first category consists of those that continue the traditions of their parent religions; within this group, Jehovah's Witnesses, Seventh-day Adven-tists, and Soka Gakkai are analyzed. The second category includes those that reject the religious traditions from which they emerged; here, Satanism has been exami-ned as a representative example, with reference to other movements within this group. The third category,“those embracing Pagan belief,”focuses on Wicca and Candomblé, while occasionally addressing other similar movements. Finally, the fourth category encompasses movements whose founders have identified themsel-ves as divine or as incarnations of God. Within this framework, the Sathya Sai Baba Movement and the Unification Church (founded by Sun Myung Moon) are studied in terms of their conception of God.