Correlation of dental and skeletal malocclusions in sagittal plane among Turkish orthodontic patients
Türk ortodonti hastalarinda sagital düzlemde dental ve iskeletik maloklüzyonlarin korelasyonu
- Tez No: 974218
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HALUK İŞERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Maloklusyon, dişlerin düzensizliği ve diş iplikleri ile kafatası ve kafatasının arasındaki ilişkilerin bozulmasıyla ilgili yaygın bir diş sorunudır. Onu ağız sağlığı, kozmetik ve fonksiyonel faktörlere göre değerlendirmek çok önemlidir. Sagittal planı ön-göz ilişkisini değerlendirmek için kullanılır, ancak rotasyon, dikey ilişkiler ve yöntem geçerliliği nedeniyle ortodontikte bir zorluk oluşturur. Diş arkası ile kafatası bağlantısı arasındaki potansiyel ilişki hakkında tartışma devam ediyor. Bu çalışmanın amacı: Türk ortodontist hastalarda iskelet ve diş bozuklukları arasındaki ilişkiyi araştırmak, kesicinin ilişkisi ile iskeletin şekli arasında daha güçlü bir ilişki ortaya çıkarmak. Malzeme ve yöntemler: Çalışmaya Türkiye'nin İstanbul'daki YeniYuzyil Diş Hastanesi'nden 257 hastanın kayıtları dahil edildi. İki bağımsız muayeneci vakaları cephalometrik röntgen ve çalışma modellerini kullanarak analiz etti. Çizimci sınıflandırması İngiliz Standartlar Kurumu'na dayanıyordu. (BSI) Sonuçlar: Sonuclar incisal ilişkisi ile W açı arasındaki güçlü bir ilişkiyi gösterir (r(255) = 0.31, p- değeri < 0.001), ANB ise olumlu bir ilişkiye sahiptir (r 255 = 0.27, p.001). açı molar sınıflandırması W açıyla olumsuz bir şekilde ilişkilendirmez. r(255) = -0.01'de, ilişki zayıf. Ayrıca, p- değeri.85 bu korelasyonun önemli olmadığı anlamına gelir. Buna ek olarak, korelasyon faktörü (r = 0.02, p =.779, N = 255) molar sınıflandırması ile ANB açısı arasında istatistiksel olarak önemli bir bağlantı göstermedi. ''W'' açı ile ANB açı arasında pozitif bir bağlantı vardır (r = 0.46, p < 0.001). Sonuç: incisal kategorizasyonu ile ANB arasında sadece hafif bir ilişki olmasına rağmen, W açıyla güçlü bir ilişkisi vardı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Malocclusion is a common dental issue involving misaligned teeth and distorted relationships between dental arches and the maxilla and mandible. It's crucial to assess it based on oral health, cosmetics, and functional factors. The sagittal plane is used to assess the anterior-posterior relationship, but it's a challenge in orthodontics due to rotations, vertical relationships, and method validity. There's ongoing discussion about the potential correlation between the dental arch and jaw-base connection. The aim of this study: to investigate the correlation between skeletal and dental malocclusion in Turkish orthodontic patients, revealing a stronger correlation between the incisor relationship and the skeletal pattern. Material and methods: Patients' records of 257cases from YeniYuzyil Dental Hospital in Istanbul, Turkey were included to the study. Two independent examiners analysed the cases, using cephalometric radiographs and study models. Incisor classification was based on the British Standards Institution (BSI). Results: Results reveal a strong relationship between incisal relation and W-angle (r(255) = 0.31, p-value < 0.001), while ANB has a positive relationship (r 255 = 0.27, p.001). Angle molar classification does not negatively correlate with W angle. At r(255) = -0.01, the correlation is weak. Also, the p-value of.85 implies this correlation is not significant. Additionally, the correlation coefficient (r = 0.02, p =.779, N = 255) demonstrated no statistically significant link between the molar classification and the ANB angle. There is a positive link between the ''W'' angle and the ANB angle (r = 0.46, p < 0.001). Conclusion: Although there was only a slight correlation between the incisal categorization and ANB, there was a strong correlation with the W Angle.