Understanding and improving donation collection and allocation in nonprofit financial management
Kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda finansal yönetimde bağış toplama ve tahsis etme süreçlerini anlamak ve geliştirmek
  1. Tez No: 974230
  2. Yazar: HANİFE ARMUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP CANLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI GÜRDAMAR OKUTUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında kritik bir rol oynamaktadır; ancak pek çoğu, hizmetlerini etkili bir şekilde sunmalarını engelleyen mali zorluklarla karşı karşıyadır. Bu tez, kâr amacı gütmeyen kuruluşların finansal planlamasındaki iki temel unsuru incelemektedir: bağış toplama ve bağışların kullanılması. İlk unsur olan bağış toplama, yeni bağışçıları çekerek bağışçı tabanını genişletme, toplanan toplam fon miktarını artırma ve mevcut destekçilerin katkılarını sürdürmelerini sağlama çabalarını içerir. İkinci unsur olan bağışların kullanılması ise, kâr amacı gütmeyen kuruluşların programlara, operasyonel giderlere ve finansal rezervlere yönelik kaynak dağılımı konusundaki stratejik tercihlerini ifade eder; bu tercihler, uzun vadeli etkiyi artırmayı ve verilen desteği zaman içinde sürdürmeyi amaçlar. Bu tez, üç makale ile bu iki unsuru detaylı şekilde ele almakta ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için değerli içgörüler sunmaktadır. Birinci makale, bağış karar sürecinin iki temel aşamasını oluşturan bağışçı motivasyonlarını belirlemektedir: bağış yapıp yapmamaya karar verme ve ne kadar bağış yapılacağına karar verme. Sistematik bir literatür taramasına dayanan makale, çok çeşitli bağışçı motivasyonlarını iki ana kategoriye ayırmakta—duygusal ve bilişsel motivasyonlar—ve bu motivasyonları bağış yapmaya karar verme sürecinin ilgili aşamalarıyla eşleştirmektedir. Ayrıca bu makale, bağışçıya, bağış alıcısına ve bağışın gerçekleştiği ortama ilişkin faktörlerin bağışçıların duygusal ya da bilişsel motivasyonlar içeren bağış çağrılarından ne ölçüde etkilendiğini de araştırmaktadır. İkinci makale, bağış toplama sürecinin önemli bir yönü olan düzenli bağışları incelemektedir. Bulgular, bir kuruluşun bağışları bölünmüş olarak kullanılmasının, bağışçıların düzenli bağışçı olma istekliliğini artırdığını göstermektedir. Bölünmüş bağış kullanımı, derneğin amacına olan bağlılığını daha güçlü bir şekilde yansıtır; bu da bağışın algılanan etkisini artırır ve dolayısıyla düzenli bağış yapma niyetini yükseltir. Üçüncü makale, bağışların kullanılması odaklanmakta ve özellikle kâr amacı gütmeyen kuruluşların kaynak kullanım zamanlamasını ele almaktadır. Araştırma, bağışları biriktirip daha büyük ama daha geç bir etki yaratmak isteyen kuruluşlara kıyasla, bağışları hemen kullanarak daha küçük ama daha erken bir etki yaratan kuruluşlara insanların bağış yapma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu durum, bağışçıların etki büyüklüğünden ziyade zamanlamasına öncelik vermelerinden kaynaklanmaktadır; bu nedenle, etkiyi erteleyen kuruluşlar daha az etkili ve daha az ahlaki olarak algılanmaktadır. Ancak kuruluşun daha az acil ihtiyaçlara hitap ettiği düşünüldüğünde ve büyük-geç etki seçeneği daha etkili olarak sunulduğunda bu etki azalır. Genel olarak, bu tez, bireyleri bağış yapmaya, daha büyük miktarlarda bağışta bulunmaya ve düzenli bağışçı olmaya iten psikolojik faktörler hakkındaki anlayışımızı derinleştirerek bağış yapma literatürüne katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda bağışçıların bağışlarla yaratılan etkinin farklı bileşenlerini nasıl algıladıklarına dair de önemli bilgiler sunmaktadır. Bulgular, kâr amacı gütmeyen kuruluşların bağış miktarlarını artırmalarına, mali belirsizlikleri azaltmalarına ve genel etkinliklerini güçlendirmelerine yönelik pratik çıkarımlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
Nonprofit organizations are critical in addressing societal needs, yet many face financial challenges that hinder their ability to deliver services effectively. This dissertation examines two central components of nonprofit financial planning: donation collection and donation allocation. The first aspect, donation collection, involves efforts to grow the donor base by drawing in new contributors, boosting the total funds raised, and maintaining support from existing supporters. The second, donation allocation, refers to the strategic choices nonprofits make in distributing funds across programs, operational expenses, and financial reserves to enhance long-term impact and maintain support over time. Through three essays, this dissertation explores each of these aspects while providing valuable insights for nonprofits. Essay 1 identifies distinct donor motives that shape two key stages of the donation decision-making process: the decision of whether to donate and the decision of how much to donate. Drawing on a systematic literature review, the essay categorizes a wide range of donor motives into two main types—affective and cognitive motives—and maps them onto these two decision stages. Additionally, it identifies donor-related, recipient-related, and contextual factors that moderate the extent to which individuals are influenced by charitable appeals that target affective and cognitive motives. Essay 2 explores another important aspect of the donation collection process: recurring donations. The findings show that individuals are more willing to become recurring donors when a charity utilizes its donations in a segregated rather than an aggregated manner. Segregated donation utilization signals a stronger commitment to the cause on the part of the charity, which in turn enhances the perceived impact of the donation and subsequently increases recurring donation intentions. Essay 3 shifts focus to the donation allocation process, specifically the timing of the nonprofits' resource allocation. This research demonstrates that consumers are less likely to donate to a charity that retains and grows donations to create a larger, later impact compared to the one that uses donations now to create a smaller, sooner impact. This occurs because consumers prioritize the timing of impact over its magnitude; as a result, they perceive charities that delay impact as less effective and less moral. The effect mitigates when the charity is perceived to meet less urgent needs, and the larger, later option is framed as a more effective choice. Overall, this dissertation contributes to the literature on charitable giving by enriching our understanding of the psychological factors that motivate individuals to donate, to give larger amounts, and to commit to recurring donations. It also sheds light on how donors perceive different components of the charitable impact. The findings offer practical implications for nonprofits seeking to increase donations, reduce uncertainty in their finances, and amplify their overall effectiveness.