Bruksizm hastalarında atrofik maksillada uygulanan farklı implant türlerinin dayanımlarının sonlu eleman analiziyle karşılaştırılması
Comparative analysis of the strength of different implant types applied to the atrophic maxilla in bruxism patients using finite element analysis
- Tez No: 974323
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ÜÇOK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, atrofik maksillaya sahip bruksizm hastalarında zigomatik, transnazal, pterygoid ve subperiosteal implantların farklı kombinasyonlarının uygulanmasıyla ortaya çıkan kuvvetler karşısında kortikal kemik, trabeküler kemik, implantlar ve protetik altyapı üzerinde oluşan streslerin sonlu elemanlar analiziyle değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Kemik modellemesi için 0.33 mm kesit kalınlığında alınan bilgisayarlı tomografi verileri 3DSlicer yazılımında segmentasyonla üç boyutlu modele dönüştürülerek .stl formatında dışa aktarılmıştır. Modeller ALTAIR Hypermesh yazılımına aktarılmış ve maksiller kemikler analiz koşullarına uygun hale getirilmiştir. İki kuvvet senaryosu uygulanmıştır: (1) 2. premolar, 1. ve 2. molar bölgelerine bukkalden palatinale doğru 30° açıyla sırasıyla 100 N, 200 N ve 200 N olmak üzere toplam 500 N oblik kuvvet; (2) aynı bölgelerde sırasıyla 200 N, 400 N ve 400 N olmak üzere toplam 1000 N vertikal kuvvet. Kortikal ve trabeküler kemikte Maximum ve Minimum Principal stresler, implantlar ve protetik altyapıda ise Von Mises stresler incelenmiştir. Bulgular: Model 1'de (quad zigomatik) kortikal kemikteki stres değerleri en yüksek bulunurken, Model 4'te (subperiosteal) Von Mises stresler belirgin şekilde fazlaydı. Model 3'te pterygoid implant kullanımı kantilever uzunluğunu azaltarak kuvvet dağılımını daha homojen hale getirdi. Tüm modellerde stres değerleri rezorpsiyon sınırının altında bulunmasına rağmen ilk üç modelde sınır değerlere yakın olduğu saptandı. Sonuç: Zigoma implantlarında stresin kortikal kemikte, subperiosteal implantlarda ise implant yapısı üzerinde yoğunlaştığı görülmüştür. Bulgular, bruksizm gibi parafonksiyonel kuvvetlerde zigoma implantlarında biyolojik, subperiosteal implantlarda mekanik komplikasyon riskinin artabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate, through finite element analysis, the stresses occurring on cortical bone, trabecular bone, implants, and prosthetic superstructures under functional forces in atrophic maxillae with bruxism, using different combinations of zygomatic, transnasal, pterygoid, and subperiosteal implants. Materials and Methods: Computed tomography data with a 0.33 mm slice thickness were segmented in 3DSlicer to create three-dimensional bone models, which were then exported in .stl format. The models were transferred to ALTAIR Hypermesh software and prepared for analysis. Two loading scenarios were applied: (1) an oblique force of 100 N, 200 N, and 200 N at 30° from buccal to palatal direction to the second premolar, first molar, and second molar regions, respectively, totaling 500 N; and (2) a vertical force of 200 N, 400 N, and 400 N perpendicular to the same regions, totaling 1000 N. Maximum and Minimum Principal stresses in cortical and trabecular bone, and Von Mises stresses on implants and prosthetic structures were analyzed. Results: In Model 1 (quad zygomatic implants), cortical stress values were higher compared to other models, whereas Model 4 (subperiosteal implant) showed higher Von Mises stresses. In Model 3, the use of a pterygoid implant reduced cantilever length and provided more homogeneous force distribution. In all models, stresses remained below the threshold for bone resorption, although Models 1–3 approached critical levels. Conclusion: Stress was concentrated in cortical bone with zygomatic implants and within the implant structure in subperiosteal implants. These findings indicate that under parafunctional forces such as bruxism, zygomatic implants may present higher biological risks, whereas subperiosteal implants may face increased mechanical complications. Patient-specific habits should therefore be considered during implant planning.