27Al(d,p)28Al reaksiyonunun bozulmuş dalga born yaklaşımı ile incelenmesi
The investigation of 27Al(d,p)28Al using by distorted wave born approximation method
- Tez No: 974360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, enerjisi 23 MeV olan döteryum çekirdeğinin 27Al çekirdeği üzerine gönderilmesi ile oluşan (d,p) transfer reaksiyonu teorik olarak detaylı biçimde incelenmiştir. Giriş ve çıkış kanalları için uygun nükleer optik potansiyel parametreleri elde edilmiş, daha sonra kuantum mekaniksel doğrudan transfer reaksiyon modeli açısal tesir kesiti ve nükleer yapının anlaşılmasında çok önemli bir kavram olan spektroskopik faktörler elde edilmiştir. Elde edilen spektroskopik faktör değerleri, teorik nükleer kabuk modeli hesaplamalarıyla uyumlu olduğu bulunmuştur ve ayrıca 27Al çekirdeğinin nükleer seviyeleriyle uyumlu olduğu görülmüştür. Bu reaksiyonun astrofiziksel bağlamdaki önemi, özellikle süpernova patlamaları ve asimptotik dev kol yıldızlarının (Asymptotic giant branch, AGB) yıldızlarının geç evrelerinde oluşan izotop dengesine katkısı üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmada teorik hesaplamalar için Bozulmuş Dalga Born Yaklaşımı (Distorted Wave Born Aproximation, DWBA) teorisi temel alınmış, yeni bir kod olan FRESCO ile birlikte DWUCK-5 kodları kullanılarak tesir kesiti hesaplamaları gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar, daha önce yapılmış çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Transfer reaksiyonlarının, hem çekirdek yapısını anlamada hem de yıldız evrimine ışık tutmada ne denli etkili olduğu ortaya konulmuştur. Bu çalışma, insanın evreni anlama çabasına, nükleer fiziğin sunduğu yöntemlerle katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the (d,p) transfer reaction induced by sending a deuterium nucleus with an energy of 23MeV onto a 27Al nucleus has been theoretically investigated in detail. Appropriate nuclear optical potential parameters for the entrance and exit channels have been obtained, then the quantum mechanical direct transfer reaction model, angular cross section and spectroscopic factors, which are very important concepts in understanding the nuclear structure, have been obtained. The obtained spectroscopic factor values were found to be in good agreement with the theoretical nuclear shell model calculations and were also found to be compatible with the nuclear levels of the 27Al nucleus. The importance of this reaction in the astrophysical context has been evaluated, especially in terms of its contribution to the isotope balance formed in the late stages of supernova explosions and asymptotic giant branch stars (AGB). In the study, theoretical models, Distorted Wave Born Aproximation theory (DWBA), a new code, FRESCO and DWUCK-5 codes have been used for cross section calculations and they have been compared with the results obtained before. It has been revealed how effective transfer reactions are in understanding both the nuclear structure and shedding light on stellar evolution. This study aims to contribute to the human effort to understand the universe with the methods offered by nuclear physics.