Politik kültür bağlamında siyasi partilerin vaatlerinin seçim sonuçlarına etkisi: 1983-2002/2002-2015 dönemleri
The effect of political parties' promises on election results in the context of political culture: 1983-2002/2002-2015 periods
- Tez No: 974426
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMED BARAN DURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Political Science, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Türk siyasal hayatında politik kültür ve seçimler, etkin bir tarihsel kimliğe sahiptir. Bu bağlamda siyasi parti vaatlerinin, çağın değişen ve gelişen koşulları çerçevesinde analiz edilmesi oldukça önemlidir. Tezde ilk olarak politik kültür, siyasal iletişim, vaat ve siyasal parti kavramları, kuramsal açıdan açıklanmaya çalışılmıştır. Sonrasında seçimlere katılan ve mecliste yer edinmeyi başarabilmiş olan siyasi partilerin, seçimlerde kullandıkları vaat, söylem ve kampanya gibi siyasal iletişim uygulamaları, politik kültürel tarihsel arka planları ve dönemsel analiz çerçevesinde karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Tezde,“1983-2002 ile 2002-2015”arası genel seçimlerde kullanılan seçim vaatleri ve siyasal iletişim uygulamaları, politik kültürel bağlamda çözümlenerek bilimsel çıkış noktaları saptanmaya çalışılmıştır. Çözümlemelerde ilk dönem çerçevesinde siyasal belirleyiciler,“ekonomik dönüşüm”,“iç göç ve kentleşme”ve“Kürt sorunu”olarak; ikinci dönemde ise“tarihsel blok/hegemonik alan kurulması”,“yeni politik kültür/prekarya”ve“liderlik olgusu/Recep Tayyip Erdoğan”kavram, kişi ve süreçleri, temel belirleyiciler olarak seçilmiştir. Sonuçta, Türk politik kültürü ve siyasal zemini, çağın modern gerekliliklerine uygun bir şekilde sağlıklı ve zinde tutulması gerekmektedir. Aksi takdirde siyasal geri kalınmışlıkla birlikte politik kültürel belirleyicilerin birbirini eksi yönde etkilemeleri söz konusu olacaktır. Tezde bu bağlamda, siyasi parti ve liderlerin, siyasal iletişim politikalarında yenilikçi ve gelişimci fakat kendi“öz”değerlerini de kaybetmeyen bir“politik kültürel”zihniyet benimsemeleri gerektiği sonucu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political culture and elections have an active historical identity in Turkish political life. In this context, it is crucial to analyze promises within the framework of the changing and evolving conditions of the era. The thesis first attempts to explain the concepts of political culture, political communication, promises, and political parties from a theoretical perspective. Subsequently, the political communication practices used by political parties that participated in elections and succeeded in gaining seats in parliament, such as promises, discourse, and campaigns, are examined comparatively within the framework of their political cultural historical background and period analysis. In the thesis, election promises and political communication practices used in general elections between 1983-2002 and 2002-2015 were analyzed within a political cultural context in an attempt to identify scientific starting points. In the analyses, the political determinants in the first period were identified as“economic transformation,”“internal migration and urbanization,”and“the Kurdish issue”; while in the second period, the concepts, individuals, and processes of“establishment of a historical bloc/hegemonic sphere,”“new political culture/precariat,”and“leadership phenomenon/Recep Tayyip Erdoğan”were selected as the fundamental determinants. Ultimately, Turkish political culture and the political landscape must be kept healthy and vibrant in line with the modern requirements of the era. Otherwise, political backwardness will be accompanied by political cultural determinants negatively influencing each other. In this context, the thesis concludes that political parties and leaders must adopt a“political cultural”mindset that is innovative and developmental in their political communication policies, yet does not lose sight of their own“core”values.